niet had voorzien. Het gevolg was de nu nog geldende ruilver- kavelingswet 1954- Bovendien kwam, teneinde het door de overstroming zo zwaar ge teisterde Walcheren zo doelmatig mogelijk te herstellen, in 1947 de Herverkavelingswet Walcheren in werking, die in 1953 ook op de Zeeuwse rampgebieden van toepassing werd verklaard. Voor het Kadaster heeft de boven omschreven gang van zaken wel zeer belangrijke gevolgen gehad. Het is de grote verdienste van de voormalige ingenieur-verificateur J. J. Gorter geweest, een apparaat op te bouwen, dat de bliksemcarrière kon bijhouden van kleine verkaveling tot streekontwikkelingsplan met in uitvoering zijnde oppervlakten van 30-000 ha in 1946 tot rond 200.000 ha in 1958. In 1934, toen onze vereniging 50 jaren bestond had Gorter tot zijn beschikking 6 landmeters en 5 tekenaars. In het artikel, dat hij bij die gelegenheid in dit Tijdschrift schreef, voorspelde hij reeds de noodzakelijkheid van een afzonderlijke Ruilverkavelings- dienst. Een ieder weet, met welke onverflauwde energie Gorter heeft ge werkt om van deze dienst, die op 1 april 1942 werd ingesteld, te maken, wat het nu is: een apparaat bestaande uit elf bureaus met rond 220 man personeel. Op 1 mei 1957 ging Gorter met pensioen en moest hij zijn levens werk overdragen aan Ir. J. F. Ilsen, die met veel ambitie de zware arbeid van zijn grote voorganger voortzet. Alvorens nu dieper in te gaan op de problemen, waarvoor de ruilverkavelingsdienst zich gesteld ziet, heeft het zin, in het kort te schetsen, wat de moderne ruilverkaveling inhoudt. De vroeger reeds bestaande verbeteringen betreffende verkave ling, ontwatering en ontsluiting zijn uitgebreid met verschillende andere mogelijkheden. De sanering bijvoorbeeld. Om enigszins aan het euvel van de te kleine bedrijven tegemoet te komen worden gronden opgekocht en weer doorverkocht aan boeren, die een bedrijf hebben dat als niet levensvatbaar wordt beschouwd. Boerderij bouw, eventueel gepaard gaande met krotopruiming, ge schiedt in steeds ruimere mate. Het aanleggen van waterleiding en elektriciteit is vrijwel regel geworden. De ruilverkavelingswet 1954 heeft daarnaast de mogelijkheid geopend om pachtruil toe te passen teneinde meer aandacht aan een goede gebruikstoestand te kunnen wijden. Ook de toewijzing van kavels aan openbare lichamen is geregeld, waarmee in een grote behoefte werd voorzien. De modernste methoden die uit de cultuurtechniek voortkomen worden gebruikt om met de integrale ruilverkaveling het grootst mogelijke effect te kunnen bereiken. De voortschrijdende mecha nisatie van het boerenbedrijf is oorzaak, dat aan de breedte en verharding van landbouwwegen steeds hogere eisen worden gesteld. De vraagstukken op waterbouwkundig gebied worden groter. In de 227

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 25