meeste provincies heeft de Cultuurtechnische dienst dan ook civiel- technici aangetrokken. Ook de kadastrale Ruilverkavelingsdienst werkt in snel tempo aan verdedigingswapens tegen de haar gestelde problemen. De modernste technische hulpmiddelen worden hierbij ingeschakeld. Tegelijkertijd wordt meer dan vroeger gelet op de verzorging van het landschap. Ook deze materie is nu in de wet geregeld. Het is verheugend te kunnen constateren, dat de landschapsdeskundigen in steeds ruimere mate begrip ontmoeten voor hun zo belangrijke taak. Het behoeft geen betoog, dat de zo veelomvattende wijzigingen in de omgeving, waar een ruilverkaveling uitgevoerd wordt, auto matisch hun neerslag vinden in de mentaliteit van de bevolking. Wanneer een boer vanuit een dorp naar een plaats midden in de polder verhuist, dan is dit voor het gehele gezin een totale over schakeling van levenswijze, nog afgezien van de heroriëntatie van het bedrijf, die in vele gevallen noodzakelijk is. Deze omwenteling eist van vele landbouwers en hun gezinnen een niet te onderschatten dosis aanpassingsvermogen. Van eminent belang bij dit alles is de voorbereiding van de ver kaveling. De mentale voorbereiding van de bevolking is hiervan een essentieel onderdeel, dat haar uitwerking tijdens de uitvoering terdege doet gevoelen. Maar ook op ander gebied is een grondige voorbereiding nood zakelijk. Bij het opmaken van de stemmingslijst bijv. blijkt in meerdere gevallen een zekere onverschilligheid voor een diepgaand onderzoek naar het juiste aantal stemgerechtigden. Het is echter een feit, dat door allerlei omstandigheden de lijst van „bij het kadaster bekende eigenaren" in de praktijk geverifieerd behoort te worden om niet in onbillijkheden te vervallen. Een dergelijk onderzoek is zeker de moeite waard, al ware het slechts omdat het ontbreken hiervan een grote handicap vormt voor de onmisbare sfeer van vertrouwen bij de stemming. Ook op het technische vlak moet vóór de stemming zeer veel werk verzet worden. Geschiedde deze voorbereiding vroeger enigszins globaal, de ruilverkaveling nieuwe stijl vereist een minutieuze planning op elk gebied. Daar de werkelijke kosten de begroting niet te boven mogen gaan, worden alle factoren uiterst nauwkeurig onderzocht. Zo behoort bij de stemming bekend te zijn, hoeveel boerderijen men denkt te verplaatsen, hoeveel ha land drainage- behoeftig is enz. Het systeem, dat hierbij voor de subsidiebepaling wordt toegepast, veroorzaakt dat afwijkingen van deze ramingen vergaande consequenties hebben voor het deel van de kosten dat het blok moet betalen. Het is duidelijk, dat de landmeter-deskundige in het stadium van de voorbereiding veel nuttig werk kan doen ten aanzien van het voorlopig plan van wegen en waterlopen en de begrenzing van het blok. Steeds meer worden de kadastrale ruilverkavelingsbureaus 228

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 26