231 worden onderschat. Een van de belangrijkste schaduwzijden is het trage tempo van uitvoering. Ook wanneer men aanneemt, dat de vele wijzigingen in uitvoeringsrichtlijnen, die nu een zware last voor het werk betekenen, tot de kinderziekten van de nieuwe werkwijze behoren, dan lijkt de situatie nog niet hoopvol voor een vlotte afwerking. Het steeds verder gaande perfectionisme en de belangrijk meer werk vragende procedure is hier een grote factor. Daarbij komt de groeiende afhankelijkheid van een aantal organen. Het komt meermalen voor, dat het werk plotseling moet worden onderbroken, omdat ergens een beslissing nog niet is ge nomen. Nog afgezien van het feit, dat dit alles het werk zelf niet steeds ten goede komt, kan zeker gesteld worden, dat de toch al niet geringe moeilijkheden, waarmee de gebruikers in een blok tijdens de uitvoering van de ruilverkaveling te kampen hebben, door dit trage tempo belangrijk worden vergroot. Houdt men hierbij rekening met het steeds groeiende aantal aan vragen en stelt men dit alles tegenover het feit, dat per jaar in Nederland ruim 4000 ha voor niet-agrarische doeleinden aan het landbouwareaal wordt onttrokken, dan wordt het begrijpelijk, dat naarstig wordt gezocht om naast de ruilverkaveling nieuwe stijl meer te doen. Men wil in bepaalde gebieden ruilverkavelingen uitvoeren, die met zo min mogelijk cultuurtechnisch werk door ruiling van gronden toch een zodanig resultaat opleveren, dat aan de ergste noden tege moet gekomen wordt. Gedacht wordt hier o.a. aan gebieden met een redelijk systeem van wegen en waterlopen, waarvan verwacht wordt, dat zij na bijv. 40 jaar een niet-agrarische bestemming zullen krijgen. Zeer belangrijk zijn ook streken, waar, gezien het urgentie programma, ruilverkaveling nieuwe stijl nog lang niet aan de orde is. De boven gebezigde term,,zo min mogelijk cultuurtechnisch werk is een uiterst relatief begrip. Het zal slechts in uitzonderlijke ge vallen voorkomen, dat naast een voldoend wegenstelsel en redelijke waterbeheersing de perceelsindeling zo slecht is, dat alleen om deze laatste factor te verbeteren een, zij het verkorte, ruilverkavelings procedure verantwoord is. Het is echter ook in het kader van de tegenwoordige wet mogelijk op vrij snelle wijze een zeer eenvoudige ruilverkaveling door te voeren. Hierbij zou zeker aandacht besteed moeten worden aan geringe verbeteringen van het wegen-en waterlopenstelsel. Op deze wijze zal men veel meer gebieden in redelijke mate kunnen helpen in een belangrijk korter tijdsbestek dan door slechts de methode van de ruilverkaveling nieuwe stijl te benutten. Het landmeetkundig- en juridisch-administratieve werk zal, met welke procedure dan ook, een belangrijke factor blijven. De nadruk zal bij de metingen altijd blijven liggen op de toe-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 29