passing voor het Kadaster. Gezien daarnaast het specialisme dat aan de uitvoering van de Ruilverkavelingswet inherent is, ligt hier voor de kadastrale Ruilverkavelingsdienst een uitgebreid arbeids veld. Ik moge besluiten met de wens, dat de ambtenaren van deze dienst ook in de toekomst met het enthousiasme bezield zullen blijven, dat hun steeds heeft gekenmerkt. De zaak, waarvoor zij zich inzetten, is dit ten volle waard! Ir. M. HAARSMA, De Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting Onder leiding van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Water passing is in Nederland tussen de jaren 1886 en 1929 een stelsel van vaste punten opgebouwd. Nadat in 1904 het net van de eerste orde was voltooid, is dit stelsel uitgebreid met punten van de tweede en lagere orde. Hiermee werd het net van vaste punten binnen het bereik van de landmeter van het kadaster gebracht. Dit doel werd geacht bereikt te zijn met 3732 punten. Voor de instandhouding hiervan en de mogelijk nog gewenste uitbreiding van dit aantal werd in 1929 de Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting ingesteld. Door het inwilligen van alle verzoeken om assistentie bij het leggen van technische grondslagen ten behoeve van ruilverkaveligen, hermetingen en wegenaanleg, is het genoemde aantal punten nog aanzienlijk uitgebreid. Boven dien zijn nog vele nieuwe punten in de steden bepaald. Het gevolg van deze werkwijze is geweest, dat maar heel weinig aandacht aan de instandhouding van het bestaande puntenstelsel kon worden besteed. De hieruit voortvloeiende moeilijkheden bleven niet uit en ze worden dan ook al jaren door vele gebruikers gevoeld. Bij de Bijhoudingsdienst zelf openbaren ze zich bij de bepaling van nieuwe punten. In verschillende gebieden is een bevredigende puntsbepaling tengevolge van de onbetrouwbaarheid van de coördi naten van de gegeven punten niet meer mogelijk. Hoewel in som mige gevallen de oorzaak hiervan in een onjuiste bepaling kan worden gevonden, zijn de moeilijkheden toch meestal het gevolg van verstoring van de oorspronkelijk bepaalde richtpunten. Daar het overgrote deel van de in coördinaten bepaalde punten wordt gevormd door op kerktorens aanwezige richtpunten, is verstoring tengevolge van restauratie een veelvuldig voorkomend verschijnsel. Ook door bodembeweging, verzakking en oorlogshandelingen zijn vele van deze punten verloren gegaan. Zijn de punten door vast leggingsbouten doeltreffend verzekerd, dan kunnen opgetreden 232 Hoofdlandmeter bij de Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 30