bepaald, is een beter inzicht in de waarde van de coördinaten van alle punten onontbeerlijk. Hiervoor is de grote hoeveelheid statis tisch materiaal, bestaande uit waarnemingen en vereffeningen, waarover de Bijhoudingsdienst beschikt, van onschatbare waarde. De in het voorgaande weergegeven gedachtengang beoogt het ver krijgen van een kwalitatief en kwantitatief homogeen puntenstelsel van een zodanige omvang, dat een geregelde controle van de coör dinaten van de als richtpunten dienende signalen mogelijk is, terwijl de verder noodzakelijke verdichting door de belanghebbende diensten zelf kan worden uitgevoerd. Deze scheiding van werkzaamheden van de Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting en de overige landmeetkundige diensten lijkt logischer dan de tot nu toe geldende, waarbij de be paling van vrijwel ieder verheven punt, gevraagd of ongevraagd, door eerstgenoemde dienst in coördinaten werd bepaald. Voor de Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting zal in plaats van een werken vonr een samenwerking met alle landmeet kundige diensten in de plaats treden, tot heil van allen. Ir. H. L. VAN GENT, De Fotogrammetrische dienst van het kadaster Wanneer we de jubileumaflevering van dit Tijdschrift van 25 jaar geleden opslaan, zullen we daarin tevergeefs zoeken naar een bijdrage over de Fotogrammetrische dienst van het kadaster. Deze dienst is nog jong. Haar geschiedenis gaat slechts terug tot 1 juli 1956. In de genoemde aflevering van 1934 wordt gelukkig toch ruim schoots aandacht besteed aan de fotogrammetrie. We vinden er immers een tamelijk uitvoerig overzicht van de hand van Prof. Schermerhorn over „de luchtfotogrammetrie in Nederland". Ook al werd toentertijd de fotogrammetrie door het kadaster nog niet praktisch toegepast, uit het zojuist genoemde overzicht komt wel duidelijk naar voren, dat de ontwikkeling van de fotogrammetrie en haar toepassing hier te lande voor een zeer belangrijk deel is gestimuleerd en meebeleefd door verscheidene vooruitstrevende kadastrale figuren. Al aan het einde van de vorige eeuw kan men bijdragen over fotogrammetrische onderwerpen in dit Tijdschrift aantreffen. In de jaren twintig werd de belangstelling op dit gebied in de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde zo groot, dat werd besloten tot aansluiting van deze vereniging bij de Inter nationale Vereniging voor Fotogrammetrie (via de Sectie Duitsland). Zoals bekend is dit internationale lidmaatschap later overgenomen door de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie die in 1932 236 Hoofd van het bureau van de Fotogrammetrische dienst van het kadaster te 's-Gravenhage:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 34