uitzicht is voor het bureau van de Fotogrammetrische dienst. Ik geloof niet, dat we in dit opzicht op moeilijkheden zullen stuiten. Bij de ruilverkavelingsdienst wordt de fotogrammetrie als nor- male meetmethode bij het opmeten hetzij van de oude toestand, het- zij van de nieuwe toestand, toegepast waar dit maar enigszins moge lijk is. De fotogrammetrie heeft bij die dienst haar plaats gevonden. Het Meerjarenplan voor ruilverkaveling in ons land spreekt over een in behandeling nemen tussen i960 en 1970 van minimaal 355.000 ha en maximaal 675.000 ha, dwz. een jaarlijkse oppervlakte van 35.000 a 67.000 ha. Hiervan zal het grootste deel zeker langs foto- grammetrische weg in kaart kunnen en moeten worden gebracht. Voorts zal ook ten behoeve van noodzakelijke hermetingen, voor lopig een oppervlakte van ruim 600.000 ha betreffende (zie dit Tijdschrift, jg. 1956, blz. 118), steeds meer een beroep op de mede werking van het bureau van de Fotogrammetrische dienst worden gedaan. Daarnaast is het waarschijnlijk ook mogelijk ten behoeve van omvangrijke bij houdingsmetingen de fotogrammetrie in te scha- kelen. Nagegaan wordt wat in deze zin kan worden ondernomen. Voor het uitvoeren van de fotogrammetrische werkzaamheden die thans zijn te voorzien, zal het noodzakelijk zijn de capaciteit van het bureau van de Fotogrammetrische dienst in enkele jaren uit te breiden tot die van zeker vijf instrumenten en tijdig een plan op te stellen, volgens hetwelk die werkzaamheden kunnen en moeten plaats vinden. Ir. H. L. VAN GENT, De reproduktie-inrichting van het kadaster Al enkele malen hebben in de laatste jaren de werkmethoden en de daarvoor benodigde technische hulpmiddelen van de repro duktie-inrichting van het kadaster, zowel in woord als in geschrift onderwerp van gesprek uitgemaakt. Toch voldoe ik gaarne aan het verzoek van de jubileumboek- commissie in deze aflevering van het Tijdschrift ook nog enkele opmerkingen te maken over de jongste ontwikkelingen bij de kaart- reproduktie in de reproduktie-inrichting van het kadaster. Bij een bezoek aan dit bureau valt het al dadelijk op, dat we daar eigenlijk, wat het technische gedeelte aangaat, te maken hebben met vier afdelingen, t.w., in volgorde van hun leeftijd, een fotografische afdeling, een lichtdrukafdeling, een afdeling voor de vervaardiging van de filmplans en een kopieerafdeling. De jongste afdeling heb ik besproken in 1957 de jubileum- 241 Hoofd van het bureau van de Fotogrammetrische dienst van het kadaster te 's-Gravenhage

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 39