aflevering van het onlangs opgeheven Orgaan van de Vereniging voor Technische Ambtenaren van het Kadaster. Ik wil daar slechts aan toevoegen, dat de resultaten in die af deling, behalve van temperatuur en vochtigheid in het werkvertrek in hoge mate afhanklijk zijn van de kwaliteit van het te kopiëren origineel. Een van de redenen waarom bij de fotogrammetrische dienst van het kadaster is overgegaan tot het graveren, is, op deze wijze een origineel tekenstuk te verkrijgen, dat niet meer het karakter draagt van een potloodtekening, maar van een inktteke- mng, waardoor we van een feilloze kopie verzekerd zijn De afdeling voor de vervaardiging van de filmplans en de licht- rukafdeling zijn uitvoerig besproken in een voordracht van de heer H. L. Hartman, gepubliceerd in dit tijdschrift, jg. 1053, blz. 20 e.v. Deze keer zou ik het speciaal willen hebben over de oudste afdeling, nl. de fotografische afdeling. In de reproduktie-inrichting, destijds nog „fototechnische dienst" geheten, werden aanvankelijk slechts fotokopieën van kadastrale plans vervaardigd. Vergeleken met het met de hand vervaardigen van kopieen, betekende dit al een grote vooruitgang. Zoals bekend is er jarenlang „om een hoekje" gefotografeerd met behulp van een hoekspiegel, teneinde een rechtstandig negatief te verkrijgen waarvan uiteraard dan ook weer rechtstandige positieven konden worden gemaakt (zie dit tijdschrift, jg. 1948, blz. 65). Met het oude o otoestel, een niet al te nauwkeurig exemplaar, dat overigens nog steeds volop in bedrijf is, kan een bijzonder hoog tempo worden bereikt Het vervaardigen van 400 fotokopieën op één morgen behoort niet tot de uitzonderingen. Ondanks deze produktie bleek het toch nodig voor speciale doeleinden een camera aan te schaffen, die aan hoge eisen tegemoet komend reproduktiewerk kan leveren. Er is nu een ervaring van ruim anderhalf jaar met de Super-autohorica-KT van Klimsch Dit is een zg. donkere-kamercamera, hetgeen wil zeggen, dat de constructie zodanig is, dat voor het inzetten en uitnemen van het gevoelig materiaal geen gebruik behoeft te worden gemaakt van cassettes. De camera bevindt zich derhalve gedeeltelijk in een verlicht ver trek en gedeeltelijk in een donker vertrek. (Dit is ook met de oude „camera het geval.) Een van de grote voordelen van de Super- autohorica is de automatische scherpstelling bij willekeurige ver- grotingsfactor met de 80 cm-optiek. Hierdoor wordt dus auto matisch aan de afbeeldingsvergelijking (lenzenformule) voldaan ir gejusteerd geeft deze constructie de mogelijkheid tot het behalen van belangrijk betere resultaten, dan wanneer voor- werpsafstand en beeldafstand afzonderlijk moeten worden ingesteld. In dit laatste geval zijn we nl. sterk afhankelijk van het geduld van de fotograaf. Met de camera kunnen zowel rechtstandige als spiegelbeeld- opnamen worden gemaakt, de eerste door het in de stralengang (in de voorwerpsruimte) plaatsen van een dakspiegel-systeem, dat 242

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 40