243 hier verder niet besproken wordt. Dit dakspiegel-systeem verricht dus dezelfde dienst als de hoekspiegel bij de oude camera. Een viertal objectieven geven, al naar gelang zij worden aangebracht met of zonder de bijbehorende tubes, de mogelijkheid te vergroten tot maximaal viermaal en te verkleinen tot minimaal een elfde. leermogelijkheden van de Super-autohorica zijn hiermede echter niet uitgeput, daar aan de camera een zg. doorlichtkast aanwezig is, die achter het matraam kan worden gedraaid. Indien dan een transparant origineel op het matraam wordt aangebracht, kan dit in principe ook elf maal vergroot op de origineelhouder worden geprojecteerd. Hierbij wordt dan gebruikt het objectief met een brandpuntsafstand van 36 cm. Het vertrek waarin de balg zich bevindt moet in dit geval uiteraard donker worden gemaakt. Het formaat van de origineelhouder is no X 140 cm, dat van het matraam 100 X 100 cm. Het matraam bevat twee onderling loodrechte assen met een millimeterverdeling. Behalve dit matraam, dat in zijn eigen vlak over een hoek van enkele graden draaibaar is, behoort tot de uitrusting nog een rond matraam met millimeter- ruitverdeling, dat in zijn eigen vlak in een ring over 360° draai baar is. 01 De origineelhouder is draaibaar over een hoek van 5 zowel om een horizontale als om een verticale as. Bovendien is beweging van de origineelhouder in horizontale en verticale richting mogelijk. Tenslotte kan ook het objectief om een horizontale zowel als om een verticale as over enkele graden worden gekanteld. Voor het inbrengen van de originelen kan de origineelhouder horizontaal worden gedraaid. De belichting vindt plaats met een viertal koolspitslampen. Het kan in bepaalde gevallen gewenst zijn ook van de zijde van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 41