projectie gewerkt met het licht dat door het scherm wordt gere flecteerd. De ervaring is, dat het in dit geval bijzonder moeilijk en soms onmogelijk is een gelijkmatige belichting van het origineel te verkrijgen. Om ongewenste reflectie door het glas van de ori gineelhouder te voorkomen, kunnen de niet door een origineel bedekte gedeelten van dat glas door „jalouziën" worden afge schermd. De verschillende afbeeldingen geven een duidelijk beeld van de besproken details. De bediening van de camera kan geheel geschieden vanaf het dash-board, dat onder het matraam is aangebrachtechter ook aan elk onderdeel apart aan de zijde van de origineelhouder. Hoewel niet alle technische bijzonderheden zijn vermeld, zal het duidelijk zijn, dat thans kan worden beschikt over een camera, waarmee het vervaardigen van alle cartografisch werk mogelijk is. Men zou kunnen veronderstellen, dat de capaciteit van de repro- duktie-inrichting op zijn minst verdubbeld is, wat het aantal af te leveren fotokopieën aangaat. Dit is evenwel niet zo. De oude camera doet naar ruwe schatting zeker 95% van het fotografisch werk, indien als maatstaf het verbruik van fotografisch materiaal wordt genomen. De Super-autohorica wordt daar ingezet, waar we met precisiewerk te maken hebben en ook in het geval van halftoon-werk dat qua fotografie aan hoge eisen moet voldoen. Het precisiewerk is zeer arbeidsintensief. De hoeveelheid afgeleverde kaarten is tot op zekere hoogte bijzaak. De bij de Super-autohorica te werk gestelde fotografen hebben zich geleidelijk aan met het nauwkeuriger werk vertrouwd gemaakt en zijn er nu ook aan gewend dat zij in sommige gevallen maar enkele opnamen op een gehele werkdag kunnen maken. Een van de werkzaamheden die veel tijd vragen is de cartogra fische ontschranking. Vele kadastrale plans die papier als tekeningdrager hebben, hebben in de loop der jaren een deformatie ondergaan, die in ver schillende richtingen niet even groot is. Zulke plans zijn affien vervormd. Onder deze plans zijn er vele die goed bijgehouden zijn en de kadastrale grenzen derhalve relatief juist afbeelden. Deze plans zijn het alleszins waard om in hun oorspronkelijk juiste vorm op een maatvaste tekeningdrager te worden overgebracht. Dit wegwerken van de niet gewenste deformaties wordt cartografische ontschranking genoemd. Het spreekt vanzelf, dat cartografische ontschranking geen remedie is om slecht bijgehouden plans te verbeteren. Voor de vernieuwing van dergelijke plans hebben we nu eenmaal de foto- grammetrie tot onze beschikking. De cartografische ontschranking kan in principe in een enkele stap plaats vinden, mits daartoe wordt gebruik gemaakt van de speciaal daartoe geconstrueerde Klimsch camera Variograph. Van dit type is tot dusverre echter slechts één exemplaar gebouwd en wel ten behoeve van het Oostenrijkse kadaster. 245

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 43