246 De prijs van een Variograph is ongeveer het dubbele van die van een Super-autohorica. Om voorlopig honderdduizend gulden te besparen is destijds de keuze op laatstgenoemde camera gevallen. Het strekt Dipl.-Ing. Folkert uit Frankfurt a.M. tot eer een methode te hebben bedacht, die de uitvoering van een cartografische ontschranking ook mogelijk maakt met behulp van de Super- autohorica. In het kort komt het daarop neer, dat in totaal driemaal een op name moet worden gemaakt ten behoeve van één ontschranking. Daarbij komt nog het verrichten van een meting in de kaart en het uitvoeren van een gecompliceerde, zij het niet moeilijke, be rekening. Welke omvang deze werkzaamheden zullen gaan aannemen is thans nog niet geheel te zeggenimmers, we verkeren wat de carto grafische ontschranking aangaat nog in een beginstadium. Als we zo al het werk van de fotografische afdeling eens overzien, dan blijkt ons, dat er, de laatste jaren, vooral aan kwaliteit veel is gewonnen. Dit is echter niet alleen mogelijk gemaakt door een moderne outillage die aan alle eisen voldoet, maar evenzeer door het goede vakmanschap van onze fotografen. Ir. W. VAN RIESSEN, De kadastrale boekhouding Het gehele samenstel van kaarten, leggers en „openbare re gisters", dat men aantreft aan de kantoren van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen, wordt in het algemeen spraak gebruik nu eenmaal ,,het kadaster" genoemd. En dat is velen niet naar de zin. Men leze slechts de artikelen reeks van Mr. D. P. A. Nakken, in 1958 en 1959 verschenen in het Weekblad voor Privaatrecht, Notaris-ambt en Registratie om een recente publikatie te noemen. Ook Mr. H. SchuttevAer (T. v. K. en L. 1947, blz. 219 e.v.) en Mr. J. H. Jonas (T. v. K. en L. 1948) hebben al hun best gedaan om „het kadaster" naar de derde rang te verwijzen en duidelijk te maken, dat wanneer men over de boekhouding op de grondeigendom spreekt en weten wil waar men aard en omvang van iemands rechten op een stuk van de bodem leert kennen, men dan zeker niet bij dat grondbelastinghulpmiddel, het kadaster, moet wezen, doch zich behoort te wenden tot de openbare registers, waarin de rechtstitels inzake zakelijke rechten op de grond zijn gepubliceerd. En omdat een naam er toch eigenlijk weinig toe doet, vinden ge noemde auteurs, dat men wezen moet bij „de hypotheken", één Hoofdbewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen aan het Ministerie van Financiën, 's-Gravenhage 1) W.P.N.R. nrs. 4521, 4527/8, 4550/1 en 4576/82.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 44