249 Maar dit conflict kan eveneens ontstaan, wanneer A in zijn titel van aankomst het verkregen onroerend goed ziet aangeduid met kadastrale kenmerken, doch later blijkt, dat hetgeen A heeft gekocht niet volledig is te brengen onder de gebezigde kadastrale kenmerken. Dit zal het geval zijn als de buurman B (dit kan ook de verkoper zijn) zich op de kadastrale kenmerken beroept waarmede zijn perceel is teboekgesteld. En dan is de algemene opinie in juridische kringen: de feitelijke toestand die men plaatselijk aan wezig ziet, en die beslissend was bij de transactie tot koop en ver koop, is van meer waarde dan de kadastrale kenmerken, die men als omschrijving van het object in de akte heeft opgenomen (zie bijv. Beekhuis, Zakenrecht, 1957» blz. 235). Immers art. 671 B.W., het leveringsartikel, schrijft het gebruik van de kadastrale om schrijving niet voor en art. 37 lid 2 van de wet op het notarisambt is slechts een voorschrift van administratiefrechtelijke aard, op welks overtreding alleen een boete staat en geenszins nietigheid van de levering. Staat er nu in een titel van aankomst behalve de kadastrale kenmerken een nadere aanduiding van het object, dan zal deze laatste bij geschil veelal beslissend zijn, indien zij verschilt van de kadastrale omschrijving van de grond zoals die in de akte Nog liever zegt men: het komt bij titelonderzoek aan op het geen men bij de overeenkomst bedoelde over te dragen, niet op de kadastrale kenmerken die in de akte staan om het object in kwestie aan te duiden. Maar hierboven is er al op gewezen: met al dan niet breedvoerig omschreven bedoelingen van partijen komt men niet toe om een boekhouding van het grondbezit op te zetten en deze is nu eenmaal nodig, anders is er geen titel te vinden uit die veelgeprezen open bare registers. Natuurlijk moet die boekhouding in ons negatieve stelsel, wat de boeking van de rechtssubjecten betreft, van nega tieve aard zijn. Maar wat de objecten aangaat ligt het toch wel anders, zoals I. Boer Hzn. telkens overtuigend heeft aangetoond. Ieder stuk grond dat in rechtstoestand verschilt van de om liggende percelen moet afzonderlijk kunnen worden aangeduid, kort en krachtig, ondubbelzinnig. Die voorwaarden zijn vervuld in de kadastrale aanduiding; op een kaart (liefst op schaal 1 1000 of 1 2000) is de situatie aangegeven in zake de ligging van de percelen ten opzichte van elkaar en de vorm van ieder perceel afzonderlijk. Meetgetallen, genoteerd op zgn. veldwerken en verzameld in een meetlijnenstelsel, dat is aangesloten aan één algemeen landelijk coördinatenstelsel, waarborgen een mogelijkheid tot reconstructie van grenzen van zakelijk recht met een in het algemeen grote nauw keurigheid. Al zijn de kadastrale gegevens op vele plaatsen nog ontoereikend, de hermetingen gaan voort en het meetcijferarchief, verkregen na 125 jaar bijhouden van het kadaster, wordt steeds omvangrijker StclcLt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 47