256 te weigeren, indien dit goed niet met kadastrale kenmerken is aan geduid. Niet wordt geëist en het Voorlopig Verslag acht dit terecht dat de juiste kadastrale kenmerken moeten worden genoemd. Worden foutieve of onvolledige kenmerken opgenomen in de akte, dan moet de bewaarder inschrijven en zal dus levering plaats vinden, wanneer het een transportakte betreft. De kadastrale boekhouding kan dan niet juist worden bijgehouden. Ten opzichte van de hypothecaire inschrijvingen beduidt deze bepaling een stap achteruit, immers het huidige B.W. eist, zoals hierboven al is ver meld, wel de juiste kadastrale vermelding van het bezwaarde. Bij de behandeling in de Tweede Kamer zal dit punt stellig ter sprake komen en het is te hopen, dat dan een lans wordt gebroken voor een positieve specialiteit, die onmisbaar is voor een betrouwbare ka dastrale boekhouding. De Staatscommissie in zake het kadaster zal ongetwijfeld alle voorstellen en ideeën die de afgelopen honderd jaar in zake het kadaster naar voren zijn gekomen, de revue laten passeren. Het vermoeden dat de kadastrale grens de rechtsgrens is, het wets ontwerp op de grensregeling, het ontwerp Hermetingswet van de Commissie-HoF, zijn alle zovele pogingen om de kadastrale boek houding betrouwbaar te maken en dus beter te laten beantwoorden aan de eisen die de maatschappij haar stelt. Nu het derde boek van het nieuwe B.W. nog in behandeling moet komen, ligt hier voor de Staatscommissie een mooie taak om te pogen het kadaster die plaats te geven die het toekomt. Een Kadasterwet, die de grond eigenaar dwingt mede te werken aan de instandhouding van het kadaster, zal dan onmisbaar blijken. Hierbij dienen de eigendoms overgangen van onroerend goed die niet rechtstreeks uit de openbare registers ter kennis van het kadaster komen, tot een minimum te \yorden beperkt. En voorts zou rekening moeten worden gehouden, met de wenselijkheid, dat nog verscheidene publiekrechtelijke be perkingen van de eigendom uit de legger kunnen worden afgelezen. Men denke aan de beperkingen die de Woningwet kent (rooilijn, bouwverbod, uitbreidingsplan) en die welke nog uit toekomstige wetten kunnen voortvloeien: Luchtvaartwet, Natuurschoonwet, Monumentenwet e.a. Het Algemeen Register uit de 19e eeuw, dat men zich als grond boek had gedacht, is een mislukking geworden. Gezien de heden daagse behoeften en de moderne registreer- en reproduktie- methoden moet het mogelijk zijn een soort verbeterde legger of grondboek te construeren, dat ook in ons negatieve stelsel zowel civielrechtelijk als publiekrechtelijk een vraagbaak vormt, die in lichtingen over de grond verschaft aan ieder die er om vraagt. Tegenbewijs tegen deze inlichtingen moet wel mogelijk, maar niet gemakkelijk gemaakt worden. De grondeigenaar zal moeten leren op zijn tellen te passen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 54