Heeft bij de samenwerking tussen de kadastrale dienst en de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat de landmeter van het kadaster de leiding, de ambtenaar van de Waterstaat verricht de metingen. De samenwerking is het meest effectief bij het aanleggen van nieuwe wegen en waterlopen. De Arrondissementsdienst moet daarbij kunnen beschikken over betrouwbare kaarten, waarop zowel de topografie als de kadastrale grenzen zijn voorgesteld. De veldwerken, waaruit deze kaarten worden samengesteld zijn kadastraal van minder belang. Een moeilijkheid, waarvoor nog geen goede oplossing is gevonden, is het bewaren van de veldwerken. Moeten ze in het kadastrale archief bewaard worden of niet In de regel zullen deze veldwerken van eerste opmeting wel gegevens bevatten, die van kadastraal belang zijn. De nieuwe punten van de technische grondslag en de kadastrale grenzen, die buiten het eigenlijke tracé liggen moeten later wellicht worden uitgezet. Hierbij is aangenomen, dat vooraf gedelimiteerd is, een werkwijze, die meer aanbeveling verdient, dan de identificatie achteraf. Het meten voor een grondkaart kan worden vergeleken met een hermeting, waarmede het voordeel van de delimitatie vooraf reeds is aangetoond. Meer en meer wordt de methode van vervaardiging van de grondkaarten langs fotogrammetrische weg toegepast en hierbij zal de identificatie achteraf niet te vermijden zijn. De problemen, die hierbij optreden betreffende de grafische in plaats van numerieke gegevens, zijn dezelfde als die bij de fotogram metrische hermeting. De later te vervaardigen veldwerken van grensinmeting zijn van zeer groot kadastraal belang, want hiermee moeten de nieuwe grenzen worden toegepast. Bij deze toepassing zal in de meeste gevallen niet worden voldaan aan de eis beide partijen de nieuwe grens te laten aanwijzen. Daar bij deze samenwerking de afpaling van de nieuwe grens en de berekening van de grootte van het over te dragen perceelsgedeelte vóór het opmaken der akte hebben plaats gevonden, kan dit enigszins vergeleken worden met het meten vóór de akte. Een bepaald obj eet, dat in cij fers vastligt en op het terrein kenbaar is gemaakt, wordt overgedragen en dan moet een zijdige aanwijzing voldoende worden geacht. Indien de nieuwe grens wordt gewijzigd tussen het tijdstip van de opmeting en dat van het passeren der akte, zal deze wijziging moeten blijken uit een andere grootte. In dat geval dient ook de verkoper te worden opgeroepen. Is de samenwerking bij het aanleggen van nieuwe technische werken zeer effectief, dit kan niet worden gezegd bij het meten voor een beheerskaart. De kadastrale dienst heeft geen belang bij een beheerskaart. Dit zal pas veranderen, indien een weg of waterloop zal worden verbreed. Vooral na de Tweede Wereldoorlog heeft de samenwerking met gemeentelijke diensten zich zeer uitgebreid. De gemeentelijke 2Ó0

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 58