Ten geleide Eind 1956, toen wij een begin maakten met de voorbereidingen voor de samenstelling van deze lustrumuitgave, meenden wij dat vooral aan de maatschappelijke functie van het kadaster aandacht diende te worden geschonken. Maar daarnaast mochten de theorie en de techniek van de landmeetkunde niet worden vergeten. Daar bij lieten wij ons leiden door de naam van onze vereniging, immers naast het kadaster wordt de landmeetkunde genoemd. Naar onze mening zijn beide onverbrekelijk met elkaar verbonden. In de Staatscourant van 26 augustus 1957 opgenomen het Koninklijk Besluit, houdende instelling van een Staatscommissie inzake het kadaster. Deze Staatscommissie is opgedragen van advies te dienen o.m. over de maatschappelijke functie van het kadaster. Het bestuur van onze vereniging meende dat in ons ontwerp voor de lustrumuitgave een gedeelte van het terrein van de Staats commissie werd betreden. In overleg met het bestuur hebben we daarom besloten de geprojecteerde artikelen over de maatschappe lijke functie van het kadaster grotendeels te laten vervallen. De lustrumuitgave van ons Tijdschrift ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Vereniging voor Kadaster en Landmeet kunde kan derhalve niet alle facetten van het kadaster en de land meetkunde op voldoende wijze belichten. Het ligt niet in de bedoeling een geschiedkundig overzicht te brengen. Behalve het geven van een algemeen beeld van de huidige stand van zaken bij de kadastrale en landmeetkundige diensten, is getracht een visie te geven op de toekomstige ontwikkeling binnen deze diensten. Bovendien is na het beschouwen van zuiver kadastra le onderwerpen ook aandacht geschonken aan enkele algemene landmeetkundige problemen. Uiteraard heeft deze uitgave stellig niet de pretentie volledig te zijn, maar zij kan toch wel worden gezien als een bijdrage aan de kadastrale en landmeetkundige litteratuur. Wij willen een woord van oprechte dank brengen aan de auteurs van de artikelen, omdat zij, vooral nu, in moeilijke omstandigheden, toch hun bijdrage hebben willen leveren. We stellen het zeer op prijs dat de redactie van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde bereid is geweest een gehele aflevering voor deze lustrumuitgave beschikbaar te stellen. Het verheugt ons ten zeerste dat Zijne Excellentie de Staats secretaris van Financiën, Dr. W. H. van den Berge, heeft goed gevonden, dat zijn herdenkingsrede zal worden opgenomen in deze uitgave. Oktober 1959. De lustrumboekcommissie, Ir. L. J. Ragut Ir. I. P. Toussaint Ir. J. van Vliet 207

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 5