factor 2 vermeld. Op de diagonalen komen de uit de factor 10 af geleide schalen voor. Uit de figuur blijkt dat het niet gewenst is voor alle typen kaarten en plans de schalen in één rij of één kolom te gebruiken. Men zou dan de onpraktische schalen 1 1.600 of 1 62.500 moeten bezigen. De ontwerper wil de schalen voor één type kaarten in één kolom of één rij onderbrengen. In fig. 2 geeft hij een schema voor een land met een gemiddelde grootte. Uit de dubbel omlijnde getallen kan een keus worden gemaakt. De lezer kan zelf nagaan in hoeverre de schalenschema's, gebruikt in de hiervoor besproken landen, aan de opzet van Goussinsky voldoen. Voor ons land zou het schema, voorgesteld in fig. 3, kunnen gelden. Vergelijking met de huidige toestand leert, dat wij aardig goed in het voorgestelde internationale schema passen, indien wij voor de kadastrale kaartschalen de nieuwe voorschriften toe passen. Uit het voorgaande blijkt dat men in het buitenland, hetzij om technische dan wel om juridische redenen, grote aandacht schenkt aan de inrichting van kaarten, die voor de planologie worden gebruikt. Uitgangspunt voor de in Nederland uit te geven voorschriften moet de uitspraak van Bonczek zijn, die hij deed met betrekking tot de wederopbouwplannen in Duitsland, maar die voor alle pla nologische maatregelen geldt: „Solange der Grund und Boden im Privateigentum steht und solange dieses Privateigentum anerkannt wird, muss dieser Bebauungsplan auf einer einwandfreien Karte mit einer scharfen geometrischen Festlegung des Entwurfes dar- gestellt sein." [10] Het gebruik van goede kaarten bevordert zowel de rechtszeker heid van de burgers, als een goede technische uitvoering van de plannen. Hierbij heb ik niet geschreven over normalisatie van signatuur, van kleurengebruik, van afmetingen der kaarten, enz., maar heb ik mij beperkt tot de schaal. De schaal komt nog even ter sprake in de Memorie van Antwoord, waar de Ministers antwoor den „dat in het algemeen een belanghebbende eerst aan de hand van het bestemmingsplan zal kunnen beoordelen of hij door de tot stand te brengen planologische regeling schade zal lijden. Men denke onder andere aan de grotere schaal van de bij het bestemmingsplan behorende kaarten en aan de mogelijkheid tot het aangeven van meer details." [11] Wellicht kan men bij de samenstelling van de algemene maatregel van bestuur, die voorschriften voor de planinrichting zal geven, aandacht schenken aan het schema van Goussinsky, indien het onderwerp kaartschalen ter sprake komt. Dat de afmetingen der kaarten, verwijzing en de goede keuze van signaturen nauw samen hangt met de gekozen schalen, zal duidelijk zijn. 267

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 65