r Rede, gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Ver eniging voor Kadaster en Landmeetkunde door Zijne Excellentie de Staatssecretaris van Financiën, Dr. W. H. van den Berge. Mijnheer de Voorzitter Dames en Heren Gaarne heb ik de uitnodiging van het bestuur van Uw vereniging aanvaard om enige ogenblikken het woord te voeren bij gelegenheid van dit 75-jarig jubileum. Wanneer wij een terugblik werpen in de geschiedenis van Uw vereniging, dan is het opmerkelijk dat bij de oprichting de behar tiging van de materiële belangen als doelstelling van de vereniging uit de Statuten is geweerd. De leden hebben zich toentertijd uit sluitend het ideële doel, het bevorderen van de belangen van het kadaster en het verspreiden van kennis van het kadaster en de landmeetkunde, voor ogen gesteld. Pas in 1914, 30 jaren na de oprichting van Uw vereniging, werden voor het eerst ook de materiële belangen van de landmeters van het kadaster officieel in het streven der vereniging betrokken. Toch bleef tot op de huidige dag, en dit pleit voor de wetenschappelijke standing van Uw vereniging, het ideële doel voorop staan. Als sprekend bewijs van wat door Uw vereniging ter bevordering van de landmeetkundige wetenschap in ruime zin is gepresteerd, kunnen dienen de 75 jaargangen van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde. De technische, juridische en administratieve problemen die het kadaster raken, zijn hierin aan grondige studies onderworpen. Door dit tijdschrift is de belangstelling voor het vak in zeer sterke mate vergroot. In hoge mate vormt het een prikkel om zich in de verschillende problemen te verdiepen. Al wordt dit tijdschrift sinds 1947 uitgegeven door de Neder landse Landmeetkundige Federatie, het is en blijft voor Uw ver eniging nog altijd het belangrijkste middel om de kadastrale- landmeetkundige wetenschap te bevorderen en te verspreiden. Het is ook Uw vereniging geweest, die in belangrijke mate er toe heeft bijgedragen om de opleiding van landmeters de thans zo brede wetenschappelijke basis te geven. In het begin reeds van deze eeuw is door U met volle kracht gestreefd de zelfstudie te doen vervangen door een systematische opleiding. In verband met de meer op de voorgrond tredende maatschappelijke functie van het kadaster was inderdaad een gedegen geodetische, juridische en cultuur technische kennis noodzakelijk. In 1918 werd Uw streven beloond door de instelling van een cursus aan de Landbouwhogeschool te Wageningen en enkele jaren 208

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 6