276 enkele moderne toevoegingen, nog heeft. Toen werd nl. de carto grafie van de kaarten op grote schaal de plans aan het Ka daster toebedeeld, die van de kaarten op middelgrote schaal aan de Topografische inrichting en de cartografie van de kleine schalen aan de particuliere cartografen. Zo is de situatie in Nederland ont staan, waarbij binnen deze groepen zeer bekwame specialisten gevonden worden, maar waarbij contact met en kennis van eikaars werk praktisch niet voorkomt. Het ontbreken van onderwijs in de cartografie op lager, middelbaar en hoger niveau heeft deze toestand bestendigd en het gevolg daarvan is dat Nederland „door traditie" niet erg „cartografisch-minded" is. Mocht deze uitspraak aangevochten worden, dan valt het niet moeilijk om voorbeelden uit het buitenland aan te halen waaruit blijkt wat er in een land op cartografisch gebied gepresteerd kan worden wanneer het wél „cartografisch-minded" is. Het is niet mijn bedoeling om in deze bijdrage aan het lustrum- boek voor het 75-jarig bestaan van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde onderwerpen uit de Nederlandse cartografie in het algemeen of een onderwerp uit de cartografie van het Neder landse Kadaster in het bijzonder te behandelen. Ik wil, nu mij de gelegenheid geboden is om onder een afzonderlijke titel „Carto grafie over de door mij beoefende wetenschap te schrijven, een tweetal aspecten behandelen, die van volstrekt algemene en dus ook van internationale aard zijn. Dat daarmee ook voor Nederlandse kaartgebruikers geschreven wordt, ligt in de karakterisering „inter nationaal opgesloten. Deze twee aspecten zijn 1. versnelling van het kaartreproduktieproces 2. vervanging van de kaart door de luchtfoto. Deze beide onderwerpen houden verband met elkaar en hun ge meenschappelijke tendens is, zoals we hieronder kunnen zien, dat ze reeds lang bestaande tradities in de cartografie willen bekriti seren. Ik doe dit grotendeels in algemene zin, hoewel het jubileum van de vereniging, dat de aanleiding tot de publikatie van dit opstel is, de gedachte wel eens in het bijzonder naar de kadastrale carto grafie laat afdwalen. Ik schrijf dit artikel met weinig documentatie van de litteratuur die op het onderwerp van toepassing is. Daardoor wordt het karakter van een bij een feestelijke gelegenheid geschre ven artikel zo goed mogelijk benaderd en daardoor zal de noodzake lijke beknoptheid binnen het bestek van dit jubileumboek minder opvallen. Bij de beschouwingen over de versnelling van het kaartrepro duktieproces heb ik nl. een bepaalde groep, die van de topografische kaarten op het oog. In deze groep kaarten is de oplage het grootst. (Denk 0.a. aan de topografische kaarten voor militair gebruik, waarbij het om miljoenen stuks gaat.) De regel uit de cartografie: hoe kleiner de schaal, des te groter de oplage, gaat in het algemeen wel op, maar moet toch bij de topografische kaarten niet te letterlijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 74