worden opgevat. We moeten in de topografische kaarten de basis- kaarten zien, waarvan andere typen en schalen afgeleid kunnen worden. In vele landen is de topografische kaart nog in het stadium van zijn ontstaan. De in vergelijking met vóór 1940 zoveel sneller plaatsvindende technische en maatschappelijke ontwikkeling maakt in die landen ook een snelle produktie van de basiskaarten nood zakelijk. Dat voor de kaartering van de daarvoor in aanmerking komende gebieden de luchtfoto wordt toegepast wordt thans wel als vanzelfsprekend beschouwd. De snelheid waarmee op die wijze thans een beeld van het aardoppervlak verkregen kan worden, is zo groot dat ze zich niet laat vergelijken met de geringe snelheid waarmee dat beeld langs terrestrische weg verkregen zou kunnen ±1850 ±1900 ±1950 worden. Ik bedoel hier dus: de foto's van nu en de terrestrisch opgenomen kaarten van vroeger. Wil men deze luchtfoto's uitwer ken tot kaarten en daarna deze kaarten in drie tot acht kleuren reproduceren, dan blijkt echter, dat deze arbeid nu nog bijna even arbeidsintensief is als ten tijde van de terrestrische opmetingen. Vergelijkt men de tijd die in de jaren 1900-1920 nodig was om de potloodtekening van een in het terrein vervaardigde planchet opname cartografisch te bewerken tot en met de drukplaat voor de produktiedruk met de tijd die thans nodig is om de originelen van de stereokaarteerapparaten persklaar te maken dan blijkt die tijd tegenwoordig maar betrekkelijk weinig korter te zijn dan vroeger. Natuurlijk is er wel tijdwinst: misschien in sommige gevallen wel 50%. Fotografie en fotokopie, graveren, maskeren en het drukken van het kaartschrift hebben tot tijdbesparing geleid. Maar deze toename van de snelheid van de cartografische bewerking (die immers nog grotendeels handwerk is) is slechts een fractie van de toename van de snelheid waarmee een beeld van het terrein ver kregen kan worden. In de jaren 1900: minstens één jaar duurde 277 <1> 3 "O O Kaartvervaardiging CL Terreinopname

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 75