differentiële projectie, zoals die in de zg. Orthophotoscoop sedert korte tijd wordt toegepast. 4e. Het bezwaar tegen het ontbreken van de hoogtegegevens. Het vervaardigen van fotokaarten met hoogtelijnen of met hoogte- cijfers bedrukt, stuit niet meer op reproduktie-technische moeilijk heden. 5e. Het bezwaar tegen de kosten van de reproduktie. We weten allen dat de kosten van een blad van een topografische kaart laag kunnen zijn als de oplage groot is. Hoe staat het met de kosten t.a.v. het bijv. in een oplage van 100 stuks vervaardigen van een fotokaart In het algemeen zal men de fotokaart niet op de druk pers vermenigvuldigen. Men doet dit echter wel op de achterkant van voor militair gebruik bestemde topografische kaarten, maar het fotobeeld is dan niet bevredigend t.g.v. de toegepaste raster- druk op offsetpapier. Bij een oplage van 10-100 stuks zou het ge bruik van fotografisch materiaal voor contactafdrukken een vrij kostbare aangelegenheid zijn. Recente proeven hebben echter aangetoond dat het reproduceren op diazomateriaal een zeer be vredigende beeldkwaliteit oplevert. Diazomaterialen zijn veel goedkoper dan de andere fotografische materialen en men heeft het voordeel dat het blad evengoed handelbaar is als een kaartblad. Dit in tegenstelling tot de altijd vrij dikke fotografische papier soorten. Het nadeel van de beperkte houdbaarheid blijft echter bestaan. Gezien de inspanning van de industrie om de diazo materialen in de reproduktietechniek een wijdere toepassing te geven mogen we van een verbetering van deze materialen nog wel wat verwachten. 6e. De revisie-fotokaarten lenen zich niet voor revisie. Dit be zwaar is niet zo groot, want veelal heeft de fotokaart slechts ten doel om een beeld te geven van een gebied dat spoedig van karakter zal veranderen. Een nieuwe editie wordt dan door herfotograferen verkregen. De onderwerpen van de verdere mechanisering van de carto grafische bewerking en de vervanging van plans of kaarten (deze zijn niet synoniem) door luchtfoto's vormen slechts twee aspecten van het veelomvattende begrip cartografie. Het algemene karakter van de cartografie is in de jaren na de Tweede Wereldoorlog sterk gewijzigd. Wat zijn de kenmerken van dit moderne karakter, vergeleken met het vroegere Ten eerste is er de typische dynamiek. Alles veroudert nu veel sneller dan vroeger. Het tempo waarin de mens handelt en leeft vindt een directe afspiegeling in de vele en elkaar snel opvolgende uitgaven van kaarten en atlassen. Vele kaarten dragen het karakter van deze vluchtige interesse voor een bepaald doel. Niet dat het uiterlijk van de kaart altijd slordig of onesthetisch zou zijn, maar wel dat de kaartinhoud veelal sumier is. Men heeft immers geen tijd om het beeld te perfectioneren. Er wordt op gewacht en de carto graaf wordt meestal tot spoed aangezet. Welk een verschil met 280

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 78