Tijdens en na de wereldoorlog werd dit anders. Eerst toen kwam de ontwikkeling der rekenautomaten pas goed op gang. Aanvanke lijk werden aan allerlei universiteiten en laboratoria rekenautomaten in één exemplaar gebouwd, maar vooral de laatste jaren worden hoe langer hoe meer machines in serie vervaardigd. Overal worden rekencentra uit de grond gestampt of bestaande centra sterk uit gebreid. Er worden enorm grote elektronische rekenmachines ge bouwd, maar tegelijkertijd ontwikkelt men ook veel kleinere, zodat ook een iets minder kapitaalkrachtig rekenbureau zich op moderne wijze kan outilleren. Het is duidelijk, dat een dergelijke revolutionaire ontwikkeling niet zo maar de geodesie voorbijgaat. Integendeel, het is juist van groot belang, dat ook de geodeten terdege nagaan in hoeverre de nieuwe mogelijkheden der rekentechniek hen in staat stellen hun werkzaamheden op een meer moderne leest te schoeien. Zo lang de geodeten hun metingen hebben verricht, zo lang hebben zij ook al gerekend. Vaak zijn het zelfs geodeten geweest, die nieuwe methoden hebben ontwikkeld om aan bepaalde rekentechnische problemen het hoofd te kunnen bieden. Niet zelden waren dit dan methoden, die ook voor gebieden buiten de geodesie van groot be lang waren. Nu zijn de eerste echte rekenautomaten ontstaan onder de druk der oorlogsomstandigheden. Men kon het eenvoudig niet langer zonder een rekenautomaat stellen. Wellicht heerst bij velen de mening, dat het in de geodesie heel anders is gesteld, dat men de rekenautomaat misschien wel op een prettige manier kan gebruiken, maar dat het ook nog wel zonder gaat. Deze mening is onjuist. De problemen, waarvoor de geodeet is gesteld, zijn vaak bijzonder ingewikkeld, en naarmate de proble men ingewikkelder worden, is een scherp inzicht in die problemen en hun achtergronden dringender gewenst. Dit inzicht kan alleen maar worden verkregen met behulp van een moderne opzet van de methode der kleinste kwadraten. Eén van de logische consequenties van deze moderne opzet is, dat vele grote berekeningen moeten worden uitgevoerd. Hierbij is de moderne rekenautomaat, praktisch gesproken, onmisbaar. Het is niet mogelijk een stelsel van bijv. 100 lineaire vergelijkingen op te lossen, of eigenwaarden te bereke nen van een matrix van de orde 40 met behulp van tafelreken machines. En als het al mogelijk was zou het niet verstandig zijn: een dergelijke berekening zou al gauw twee jaar kosten, terwijl er tegenwoordig rekenautomaten zijn, die het in een kwartier klaarspelen. De praktische uitvoering op grote schaal van de ideeën van Prof. Tienstra en van hen die zijn werk hebben voortgezet komt nu langzamerhand aan de orde, en gelukkigerwijs gebeurt dit dus juist in een tijd, dat de moderne rekentechniek deze uitvoering mogelijk maakt. We kunnen het ook op een andere manier zeggenTegen bepaalde 287

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 85