waarvan de vorm en omvang pas in de loop van het onderzoek volledig kunnen worden vastgesteld. Wie in dergelijke gevallen meent dat men er mee kan volstaan zijn rekenwerk toe te zenden aan een rekenbureau, dat dan maar in korte tijd voor de resultaten moet zorgen, zal spoedig bedrogen uitkomen. Er komt of helemaal niets van terecht, of in het gun stigste geval, de kosten worden veel hoger dan nodig was geweest. In vele gevallen zal dan ook een voortdurend en nauw contact noodzakelijk zijn en zelfs dan bereikt men nog niet altijd de beste resultaten. Er bestaat echter nog een derde mogelijkheid, die tussen het zelf aanschaffen van een rekenautomaat en het volledig uitbesteden van het rekenwerk in staat. Bij vele Tekenbureaus bestaat nl. de mogelijkheid een elektroni sche rekenmachine voor een nader overeen te komen tijd te huren. Men is dan vrij in het gebruik van de machine, terwijl men toch van vele faciliteiten van het rekenbureau, bijv. bepaalde standaard programma's, gebruik kan maken. Ook deze oplossing heeft zijn nadelen: men blijft altijd enigszins afhankelijk. Het voordeel is echter dat men de ontwikkeling der rekenmethoden in eigen hand heeft, terwijl men toch de nadelen vermijdt, die gepaard gaan met het bezitten van een rekenautomaat. In totaal zijn er dus vier mogelijkheden: i° Zelf een rekenautomaat aanschaffen. 2° Machinetijd huren. 3° Bepaalde berekeningen geheel of gedeeltelijk uitbesteden aan rekencentra. 4° Zich beperken tot het gebruik van tafelrekenmachines. Een keuze uit deze vier mogelijkheden zal in elk geval van vele factoren afhangen. Geen der mogelijkheden behoeft echter a priori te worden buitengesloten. Het voorgaande beoogt geen volledige behandeling te zijn van het onderwerp dat in de titel is vervat. Talrijke zaken zijn nog ongenoemd. Zo is alleen maar gesproken over digitale rekenautomaten, dat zijn rekenautomaten die werken met discrete eenheden. Naar het zich laat aanzien, zijn de digitale rekenautomaten voor de geodesie van groter belang dan de analoge, dat zijn de rekenautomaten die met continue-eenheden werken. De voornaamste reden hiervoor is dat de analoge rekenmachine steeds een zeer beperkte nauwkeurig heid bezit, die meestal weinig beter is dan i°/00. Toch is het misschien mogelijk dat ook voor de analoge rekenmachine een beperkt toepassingsgebied in de geodesie wordt gevonden. Ook op de toepassing van rekenautomaten bij de kadastrale boekhouding zijn we nog niet ingegaan. De ervaringen in het buiten land wettigen het vermoeden dat men ook op dit gebied voor een geheel nieuwe ontwikkeling staat, speciaal wat betreft de boekhou- 2gi

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 89