Het in 1956 ingestelde bureau van de fotogrammetrische dienst van het kadaster, hoewel nog in een beginstadium verkerend, opent belangrijke perspectieven voor luchtkaarteringen t.b.v. hermetingen en ruilverkavelingen. De mechanische reproduktie-inrichting heeft zich vooral de laatste jaren door de aanschaffing van moderne apparaten en het toepassen van de meest up to date zijnde procédés binnen en buiten de kadastrale dienst een goede naam verworven. Ik moge nog opmerken dat het ponskaartensysteem en de intro- duktie van de elektronische rekenmachine bij de kadastrale dienst reeds enige tijd geleden in studie is genomen. Tenslotte zou ik nog enkele opmerkingen willen maken omtrent de juridisch-administratieve aspecten van het werk. In de beginperiode van het bestaan van Uw vereniging werd zowel in als buiten Uw kring veel aandacht geschonken aan de rechtskracht van het kadaster. Ik memoreer slechts de toen hierover gevoerde kamerdebatten en de Staatscommissie 1906, die ons een scherp beeld hebben verschaft van de juridische aspecten van het kadaster. Het is vooral de U allen bekende I. Boer Hzn. geweest die in woord en geschrift toentertijd een felle strijd gevoerd heeft voor een stevige juridische basis. Geleidelijkweg zijn deze problemen na de Eerste Wereldoorlog op de achtergrond geraakt om na de bevrijding weer in het brandpunt van de belanstelling te komen. In de tussenperiode was Uw aandacht meer gevestigd op de ont wikkeling van de zuiver kadastrale techniek. Door de instelling van de commissie-HoF heeft Uw vereniging weer het licht geworpen op de juridische aspecten van het kadaster. Zeer belangrijk werk is door haar geleverd, doch waarschijnlijk wegens de niet voldoende breedte van haar samenstelling heeft zij niet het beoogde effect gehad. De vele vragen die in de laatste jaren zijn gerezen aangaande de maatschajipelijke functie van het kadaster hebben mij er in 1957 toe geleid de instelling te bevorderen van de Staatscommissie in zake het kadaster die, zoals U bekend zal zijn, tot taak heeft alle aspecten van het kadaster te bestuderen. Ik moge de hoop uitspreken dat deze commissie voorstellen zal doen die voor verschillende problemen die in Uw dienstvak leven een bevredigende oplossing zullen geven. Door de maatschappelijke ontwikkeling en vele andere factoren van allerlei aard is de taak van het kadaster na de bevrijding zo omvangrijk en zo verzwaard geworden dat het niet mogelijk is gebleken hiervoor tijdig de nodige voorzieningen te treffen. Het gevolg hiervan is geweest dat op verschillende fronten bij de kadastrale dienst een achterstand in de werkzaamheden is ontstaan. De niet geringe omvang hiervan is voor verreweg het grootste deel te wijten aan het personeelstekort waarmee deze dienst te kampen heeft gehad en nog heeft, al is dan ook dit tekort in de afgelopen drie jaren grotendeels ingelopen. Voor wat betreft het inhalen van deze achterstand is thans de beleidslijn getrokken vooreerst die 210

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 8