296 ongeveer 4000 waarnemingen verricht en allerlei proeven worden gedaan om met behulp van gravimeters op oppervlakteschepen of in vliegtuigen op een eenvoudige en snellere manier te meten. Vooral de zeegravimeter van Graf heeft, bij een kalme zee, reeds goede resultaten gegeven. Het zijn echter niet alleen deze verspreide metingen over het aardoppervlak, voor geodetische doeleinden zeer belangrijk, die tegenwoordig de aandacht vragen. Ook tracht men tegenwoordig de eenheid van zwaartekracht, de gal, zo goed mogelijk fysisch te bepalen. Wel is de gal, door de dimensie cm/sec2 per definitie vast gelegd in het cm-gram-secunde stelsel, maar de bepaling van de absolute waarde van g (bijv. door middel van de vrije val) heeft nog steeds een onnauwkeurigheid van meerdere milligals en een zwaartekrachtsverschil op deze manier tussen twee punten op aarde gemeten, heeft dus een nog grotere onnauwkeurigheid. Een betere methode om zwaartekrachtsverschillen te meten is het vergelijken van slingertijden op de verschillende stations, waarmede men tegenwoordigheid een nauwkeurigheid van onge veer 0,3 mgal bereikt, en op deze manier heeft men zowel in Europa als in Amerika met behulp van verschillende slingertoestellen een serie stations, in noord-zuid richting ten opzichte van elkaar vast gelegd. Maar met de gedurende de laatste jaren ontwikkelde zeer nauwkeurige gravimeters, die reeds zwaartekrachtsverschillen tot op ongeveer 0,01 mgal kunnen aflezen, ontdekt men thans syste matische verschillen tussen de Amerikaanse en de Europese bases, en dit heeft er toe geleid, dat zowel in Europa als in de Verenigde Staten thans opnieuw vele slinger- en gravimetermetingen worden verricht om een bepaald zwaartekrachtsverschil zo goed mogelijk vast te leggen. In Europa loopt deze „ijkbasis" van Hammerfest over Kopenhagen, München en Rome naar Catania op Sicilië en, om het zwaartekrachtsverschil met Hammerfest nog groter te maken, heeft men ook nog een station dicht bij de top van de Etna gemeten. Een apart probleem vormt daarna de vereffening van een groot aantal van dergelijke gecombineerde slinger- en gravimeterwaar- nemingen. Een juiste statistische verwerking van al dit materiaal, waarbij systematische invloeden moeten worden opgespoord, zal veel kunnen bijdragen om tot een goede oplossing te komen. Tenslotte nog enkele opmerkingen over een onderwerp dat tegenwoordig algemeen de aandacht trekt nl. de satellieten. Zoals men vroeger de onregelmatige maanbewegingen, zowel in lengte als in breedte, gebruikte om de afplatting van de aarde te bepalen, doet men dit tegenwoordig uit de satellieten, die ellipsvormige banen om de aarde beschrijven. Evenals de aarde zelf tengevolge van haar afplatting een precessiebeweging heeft ten opzichte van het vlak van de ecliptica, zo vertoont de ellipsvormige baan,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 94