bii de gewone dienst te elimineren om daarna met volle kracht en meer gerustheid de hermetingswerkzaamheden te hervatten, ik ben mij ervan bewust dat het volgen van deze beleidslijn van de kadastrale ambtenaren een aanpassingsvermogen eist, waarvoor een zekere soepelheid van geest nodig is. Mijnheer de Voorzitter, de dienst van het kadaster maakt op het ogenblik een moeilijke tijd door, we weten het allen. Ik twijfel er echter niet aan dat de soepelheid van geest waarvan ik zojuist sprak en die ook nodig is voor de noodzakelijke aanpassing van de dienst aan moderne ideeën omtrent organisatie en werkmethoden bij verreweg het merendeel van de amtenaren van het kadaster aan wezig is en dat mede daardoor de toekomst van het kadaster, dat zulk een uitstekende naam heeft, met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. Mijnheer de Voorzitter, ik wens U en alle leden van deze ver eniging geluk met dit zo belangrijke jubileum. Ir. F. SCHUURMAN, Vijl en Zeventig jaar K. en L. De geest van de Tachtigers, die waarlijk niet alleen een opleving bracht in de Nederlandse letterkunde, maar die op velerlei gebied inspireerde tot nieuwe ideeën, liet ook de landmeters van het kadaster niet onberoerd. Wie de publikaties uit die tijden leest, komt onder de indruk van de grote belangstelling die onze toen- malige vakgenoten voor allerlei aspecten van de landmeetkunde aan de dag legden en van de geestdrift, waarmee vernieuwingen en hervormingen in de inrichting van het dienstvak werden bepleit. Het lag dan ook voor de hand, dat de dynamische figuren in de kadastrale wereld behoefte hadden aan meer onderling contact om gezamenlijk de nieuwe denkbeelden te bespreken en in verenigings verband de verwezenlijking van de gemeenschappelijke idealen na te streven. Zo ontstond dan op 20 oktober 1884 de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde en het is wel tekenend, dat hierbij het idee om ook te streven voor de persoonlijke belangen der leden slechts weinig weerklank vond, maar dat bijna allen net er over eens waren, dat de Vereniging vóór alles moest ijveren voor de ontwikkeling van het dienstvak. Van 1886 tot 1913 gaven de Statuten dan ook als enig doel va de Vereniging aan: „Bevordering der belangen van het Kadaster en verspreiding van kennis van het Kadaster en de Landmeetkunde Reeds in de oprichtingsvergadering werd besloten tot het uit- 211 Ingenieur-verificateur van het kadaster te Groningen Een allerindividueelste expressie".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 9