Litteratuuroverzicht W. M. Smart, Combination of Observations. Cambridge University Press, 1958, XI 253 biz., 35/ Een indruk van de wijze van redeneren van de schrijver geeft de volgende aanhaling uit het voorwoord: Eerste en derde gecursiveerde zinsgedeelte wijzen er op, dat de schrijver nog steeds verkeert in de sfeer van de, vroeger o.m. voor astronomen en geodeten door hoge ieder uitzicht be lemmerende muren omringde, „foutentheorie", terwijl de tweede cursivering waarschijnlijk geldt voor werken tot de eeuw wisseling. Immers naast Gauss wordt in hoofdzaak slechts melding gemaakt van K. Pearson, als men afziet van de vermelding van enkele iets recentere litteratuur bij toepassingen op het gebied der astronomie. Een enkele maal wordt verwezen naar het nog altijd zeer waardevolle werk The Calculus of Observations van Whittaker en Robinson uit 1924. Veel zal men in de Combination of Observations terugvinden, wat naar mijn smaak beter is behandeld in de Calculus of Observations, al heeft het geheel een iets meer statistisch vernisje gekregen en zijn veel toepassingen en aanvullende beschouwingen ontleend aan of gericht op de astronomie. De volgende zinsnede ontleend aan het introductieverhaal op de flap, komt mij dan ook misleidend voor: In het eerste hoofdstuk wordt iets verteld over frequentie verdelingen met momenten e.d., waarbij lezenswaard is de overgang van experimentele frequentieverdelingen op continue verdelingen, die in de volgende hoofdstukken als „ware" verdelingen opduiken. In dit kader past een analyse van de „normale" verdeling, waarbij toepassing van Gamma- en Betafuncties in verband met momenten. Het tweede hoofdstuk begint met het klassieke verhaal van de verschillende soorten „fouten", handelt daarna over het klassieke verschil tussen „errors" (t.o.v. de „true value)" en „residuals". 317 It is necessary that the rules for deriving the degree of precision of a particular result should be expressed in some standard form which has universal sanction. In much of the earlier literature one of the measures of precision is known by the cumbrous expression of "root-mean-square error"; I have replaced this important quantity by the simpler expression of "standard error" which brings it into line'with its counter-part, "standard deviation", in the theory of statistics. Proofs of the normal law of errors and associated theorems are given in these chapters, with due regard to the various hypotheses which it is necessary to introduce if a mathematical formulation is to be achieved. This book, giving a lucid account of one of the procedures basic to science, and containing illustrative examples from a wide range of disciplines, can be read with profit by an}' scientific student or research worker, whether his field of study be astronomy or microbiology or population statistics.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 19