318 Hier en in de volgende hoofdstukken worden deze begrippen op een min of meer onbegrijpelijke wijze tegenover elkaar gesteld of door elkaar gehaald en zeker op een gezien de moderne statistische theorie ontoelaatbare wijze in de bewijsvoering gebruikt. Op „elementaire" wijze verschijnt het principe van de methode der kleinste kwadraten met de „standard error"; elementair betekent dan: zonder gebruikmaking van de statistische theorie. Interessant is de redenering die aantoont dat „the true value of x" gegeven wordt door (jxa is de standaard afwijking van de waarnemings grootheid a X a (Xa (i) Daar de schrijver geen verschil maakt tussen de parameter \j? van de kansverdeling en de schatting van \i2 uit een steekproef of een vereffeningsvraagstuk, komt hij tot de formule: ni Dit teken is oorzaak van een heilloze verwarring van begrippen en bewijzen in de rest van het boek. Natuurlijk ontbreekt ook niet de klassieke beschouwing van de invloed van een „systematic error" op bovengenoemde berekening van ;x2; aan de schrijver blijkt volmaakt voorbij te zijn gegaan dat er een statistische toetsingstheorie bestaat en dat met behulp van de theorie van het onderscheidingsvermogen van een toets de betekenis van systema tische fouten (beter: modelfouten) in een heel ander licht is komen te staan. In dit hoofdstuk en ook later wordt het bestaan van de „normal or Gaussian function" bewezen, terwijl aan de hand van een numeriek voorbeeld uit Chauvenets boek van 1891 wordt aan getoond dat de praktijk de theorie dekt! Het derde hoofdstuk geeft in anderhalve bladzijde de „nood zakelijke" begrippen uit de waarschijnlijkheidsrekening. Dit blijkt net voldoende om langs andere weg de „normal law" af te leiden. In hoofdstuk 4 worden de „measures of precision" onder de loep genomen. Afgezien van het feit dat hier bepaaldelijk fouten worden gemaakt in de afleidingen, werkt nu het gestelde bij (2) funest. Niet alleen dat de tekst onbegrijpelijk wordt, maar schrijvers „average error", „standard error" en „probable error", met de formules van Peters, komen in een volkomen verkeerd licht te staan. Telkens weer verschijnt de uitdrukking dat essentiële (hoewel veelal kleine te rmen „may be expected to be small compared with the remaining terms", hetgeen leidt tot verwaarlozing. Dit zijn echter juist de termen die het verschil van parameter en schatting ervan aanduiden. Natuurlijk past in deze beschouwing

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 20