329 mentatievraagstuk in ons vakgebied heeft aangepakt. Daaruit vallen lessen te trekken voor een internationale landmeetkundige bibliografie. Men kan de referaten op kaarten brengen en deze ter beschikking van de gebruikers stellen, men kan ze ook in speciale referaattijdschriften afdrukken en deze periodiek aan de geïnte resseerden sturen. Voorbeelden zijn de „Chemical Abstracts of de „Excerpta Medica". Men moet dan echter, liefst cumulatieve, re gisters op de verschenen jaargangen en afleveringen maken, om te voorkomen dat de gebruiker op den duur een groot aantal nummers moet gaan doorwerken. En daar zo'n register niet on beperkt kan worden uitgebreid, kan men het cumulatieve karakter ervan maar beperkt volhouden. Een kaartsysteem daarentegen kan men ongelimiteerd uitbreiden door tussenvoeging van nieuwe kaarten. Men kan er ook beter in „wieden" dan in (referaat)tijd- schriftjaargangen. De Russen geven een referaattijdschrift uit op astronomisch en geodetisch gebied: „Referativnyj Zumal Astro- nomija i Geodezia" (voor de translitteratie van Russische woorden, titels en eigennamen gebruike men de ISO Recommendation R 9, of het gelijkluidende normblad DIN 1460). Dat is een maandblad dat voornamelijk opgaven verstrekt van buiten de Sowjet-Unie verschenen publikaties (U.S.A., West-Europa en ook Oost-Europa). Elke aflevering bevat ong. 800 litteratuuropgaven, waarvan ong. 200 op geodetisch gebied! De laatste aflevering van een jaargang bevat een auteursregister. Een inhoudsopgave, systematisch of op trefwoord, zag ik niet. Wel zijn in elke aflevering de opgaven syste matisch in groepen gerangschikt volgens onderstaand schema: I. General Section. II. Topography, Cadastral and Engineering Surveys. III. Aerial Surveying and Photogrammetry. IV. Geodetic Surveys. V. Theory and Figure of the Earth and Gravimetry. VI. Theory and Methods of Treatment of Measurements. VII. Surveying, Aerial Surveying, Photogrammetric and Cartog raphic Instruments and Equipment. Elke hoofdgroep is weer fijner onderverdeeld. Een voorbeeld van een documentatie in kaartvorm zijn de kaarten (A 6) van de „Dokumentationsdienst Geodasie" opgesteld door het Geodetisch Instituut der Technische Hogeschool te Dresden voor de „Zentralstelle lür wissenschaftliche Literatur" (Oost-Duitsland) De kaarten zijn voorzien van het classiticatiesymbool van een rubriek der U.D.C. en van de rubrickbenaming, die dus, desgewenst, als trefwoord, ook voor rangschikking kan worden gebruikt. De referaten worden later ook nog in tijdschrift vorm gepubliceerd in de „Montanwissenschaftliche Literaturberichte", Reihe C, Geowissen- schaften. Men heeft in Dresden in ruim 2 jaar 10.000 geodetische en nog 7.000 fotogrammetrische litteratuuropgaven verzameld (brief van de leider van de Dokumentationsdienst, Dipl. Ing. Paul, aan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 31