schrijver dezes d.d. 15-6-1959). Men kan zich op de kaarten abon neren. Het Tijdschrift voor K. en L. is abonnee. Op het gebied der hogere geodesie is de Association Internationale de Géodésie (A.I.G.) werkzaam. Van de door haar uitgegeven Bibliographie Geodesique Internationale (B.G.I.) zijn 7 delen ver schenen. De boeken zijn goed verzorgd en dus kostbaar. Toch is er blijkbaar afzetgebied voor, wat de Britse vrees dat „the limited use" de uitgave niet zou rechtvaardigen, logenstraft. Het laatst verschenen deel, omvattend de jaren 1949-50-51, gepubliceerd in i956, bevat op ruim 400 blz. 3472 litteratuuropgaven, waarvoor 224 tijdschriften uit 47 landen zijn verwerkt. Volledig is de biblio grafie, op haar eigen terrein, dus stellig, actueel niet. Litteratuur uit 1949 komt pas 7 jaar later ter kennis van de lezer! Voor de rang schikking gebruikt men een decimale classificatie, niet de decimale rangschikking, de U.D.C. „Dans le cadre de la Géographie Mathé- matique ou Géodésie on a compris les sciences enrégistrées sous la lettre commune J de la classification dite de 1'International Catalo gue of Scientific Literature, adoptée par la Commission du Réper toire de Bibliographie ScientifiqueGéodésie proprement dite (Géodésie mathématique, Astronomie géodésique, Géodésie physique, Géodésie supérieure) On a développé surtout les articles de géné- ralités et ceux relatifs a la Géodésie proprement dite.(Bulletin Géodésique, Nr. 1, blz. 220 en 221). Dit wordt nog eens bevestigd in het eerste deel der B.G.I. uit 1935, omvattend de jaren 1928-29-30 (Introduction blz. A 9-22 en A 54-59). Zie ook deel 7, „Tableau analytique", blz. 371-382. Nauw verwant aan de B.G.I. is een voor de Rijkscommissie voor Geodesie te Delft bijgehouden bibliografie die minder volledig, maar veel actueler is dan de B.G.I. Het is een kaartsysteem (A 6). De kaartjes, met referaat, verschijnen 2 a 3 maanden na de publikatie van de opgenomen verhandeling. De classificatie is die van de B.G.L, uitgebreid met rubrieken voor Topografie en Cartografie. Deze draagt de aanduiding 526, net als de officiële rubriek Geodesie uit de U.D.C., maar anders, hoewel ook decimaal, onderverdeeld. Men kan zich afvragen hoe men komt aan de gegevens nodig om een bibliografie te kunnen samen stellen. Men kan daartoe twee wegen inslaan. Men kan zich in een bepaald instituut abonneren (soms gebeurt dat door ruilabonnementen) op een zo groot mogelijk aantal tijdschriften (ook uit verwante gebieden) waarin voor de geodeet belangrijke artikelen kunnen staan. Een goede lijst bevat het zoeven genoemde 7e deel der B.G.L op de bladzijden XII tot XXI. Een andere opgave vindt men bij Krehl in de „Vermessungs- technische Rundschau", 1951, op 6 plaatsen, met een aanvulling in 1958, Nr. 3, blz. 83 (Vermessungstechnische und Gebietsver- wandte Zeitschriften)Voor de verwante gebieden denke men aan aardrijkskunde, physica (instrumenten!), chemie (fotogrammetrie, kaartreproduktie!), sterrenkunde (plaatsbepaling!) e.d. Men kan de tijdschriften door een staf van medewerkers laten excerperen. 330

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 32