De medewerkers moeten liefst op verschillend gebied gespeciali seerd zijn. Men kan hetzelfde werk ook laten verrichten door cor respondenten. Dat is goedkoper maar het eist veel briefwisseling en het is voor de leiding wel eens moeilijk de opgaven tijdig van de medewerkers binnen te krijgen. Het laatste systeem wordt gevolgd door de onlangs begonnen „I.T.C. International Bibliography of Photogrammetry". fn zijn circulaire van oktober 1958 zegt Ir. Corten van het I.T.C.„The basic function of abstracting is carried out by cooperation. In each country abstracts are made of all photogrammetric publications edited in that country. To that end we have made arrangements with individuals, with abstracting committees and with specialized organizations in different countries. The abstracts are sent to the I.T.C., Delft, where they are classified, translated if necessary, processed, edited and printed. Regarding completeness it is emphasized that although we strive for a com prehensive bibliography, responsibility for its completeness rests basically with the different abstracting authorities". De abstracts, meestal in het Engels, worden in kaartvorm (internationaal biblio theekformaat, 12,5 x 7,5 cm, of 5 X 3 inch) verstrekt. Als classificatie schema wordt de U.D.C. gebruikt, waarbij voor Geodesie en Foto- grammetrie de nieuwe rubriek 528 (zie verderop) wordt toegepast. In Berlijn en Frankfurt-am-Main wordt eveneens documentatie bedreven. De staf excerpeert daar tijdschriften, boeken en andere publikaties en legt de resultaten vast in randponskaarten, die de Duitsers „Handlochkarten" noemen. In Berlijn (Institut für Ver- messungskunde der Technischen Universiteit) gebruikt men „Kerb- lochkarten", formaat A 5, in Frankfurt-am-Main (Institut für Angewandte Geodasie) „Schlitzlochkarten", ook A 5. Men vindt verslagen van de werkzaamheden in genoemde instituten bij Draheim: „Zur Dokumentation geodatischer Literatur mit D.K. und Randlochkarten" (A.V.N. 1954, blz. 267) en bij Krehl: „Die Dokumentation in der Geodasie" (Nachrichten für Dokumen tation, Beiheft Nr. 1/1957). De door het Amerikaanse Department of the Interior uitgegeven „Geophysical Abstracts" bevatten alfabetisch op trefwoord ge rangschikte referaten. Aan het einde van een jaargang wordt een inhoudsoverzicht opgenomen, eveneens met het trefwoord als in gang. Sinds kort verschijnen, vier maal per jaar, de door de Army Map Service (U.S.A.) uitgegeven „Geodetic Abstracts" in gesten cilde vorm. Dit blad maakt de indruk nog in een beginstadium te verkeren. Op cartografisch gebied zag ik de „Bibliographie Cartographique Internationale", die door samenwerking van vier instanties (o.a. Unesco en de Union Géographique Internationale) tot stand komt. Het is een uitgave die uiteraard naar landen gerangschikt, een overzicht geeft van nieuw verschenen kaarten en atlassen. De inhoud is zeer volledig. Het werk aan het maken der referaten te besteden moet worden 33i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 33