gewoon landmeetkundig werk, oorspronkelijk mede behulpzaam bij het vervaardigen van kaartmateriaal voor de ruilverkavelings- dienst, doch met als ideële opzet, op ruime schaal te komen tot hermeting. Deze taak zal in de toekomst worden overgenomen door aparte hermetingssectoren, als onderdeel van de bureaus van de landmeetkundige dienst. Een tweetal proefbureaus zijn thans aan gewezen ten einde een nader inzicht in deze materie te krijgen en te komen tot een economisch verantwoord geheel, met als hoofd doel: het rechtsverkeer juister en vooral sneller mogelijk te maken in een dynamische tijd, waar tengevolge van het aantrekken van nieuwe industrieën gehele gebieden, meerdere gemeenten om vattend, een ander aspect zullen krijgen. Juist door het ontbreken van de befaamde rechtszekerheid, een onderwerp, waarover boekdelen zijn volgeschreven, proef nemingen zijn geschied (ik denk hierbij aan Dieren), moet het hanteren van het technische gedeelte met de uiterste zorg en grote kennis van zaken geschieden, hetgeen dan het antwoord is op de eerder gestelde vraag. Dat een landmeter echter naast de wetenschappelijke bekwaam heid ook nog aan vele andere eisen moet voldoen zal U duidelijk worden uit een citaat uit het tijdschrift „The Australian Surveyor", jaargang 1936, van de heer Breen. Dit luidt aldus Dat het probleem rechtszekerheid niet nieuw is, komt tot uiting in een reclame op 6 maart 1885 door een zekere Mr. Pijnappel te Amsterdam gericht aan Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht en wel betreffende enige percelen onder de gemeente Rhenen (K. en L. ie jaargang, blz. 55). Hier waren twee perceeltjes vernummerd en te voorschijn gekomen met een afwijkende, kleinere oppervlakte. Reclamant verklaart, na het ontvangen van de kennisgeving 340 ,,It has been said, that a surveyor requires to have the physique of an athlete, the courage of a hero, the strength of a lion, the knowledge of a mathematician, a natural tendency to accuracy, a strong sense of loyalty, a big capacity for dealing fairly with his fellow men and the genius of a bushman to enable him to carry out his duties succesfully". Dat hij de meting niet had verzocht, dat zij derhalve ambtshalve was geschied en dat hij niet wist met welk recht. Dat hij ook niet is opgeroepen om met de eigenaars van de aangrenzende landen de grenzen aan te wijzen en dat hij niet weet, hoe, bij gemis van natuurlijke grenzen, deze op andere wijze kunnen worden gekend dan door aanwijzing van de eigenaars. Dat hij evenmin kan bevroeden, hoe er mogelijkheid bestaat om te meten zonder de grenzen te kennen, als waaruit het recht voortvloeit, om ambtshalve grenzen vast te stellen. Dat er dikwijls geklaagd wordt over de fouten van het kadaster, maar dat dit des te meer moet terughouden van een wijze van handelen, die evenveel kans oplevert, dat nieuwe fouten gemaakt, als dat oude verbeterd worden. Dat het buitendien verwarring sticht, indien percelen, zonder van ge daante te veranderen, of in andere eigendomstoestand te geraken, andere nummers krijgen en dat dit ook een reden is om arbitraire metingen, die tot vernummering leiden, na te laten. Dat adressant derhalve niet hermeting vraagt, daar de hermeting zou

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 42