343 De ontwikkeling van prisma's, rekentafels, rekenmachines, coördinatografen gaven zoveel wijzigingen in de tot dan gebruike lijke werkmethoden, dat zelfs de wijze van meten werd aangepast aan het gebruik van de dikwijls kostbare instrumenten. Wanneer ik terugdenk aan mijn Wieringermeertijd in de jaren 1931/1940, waar een 400-tal snelliuspunten in groepen van 40 aan de lopende band werden berekend in het oude formulier 4 met de logaritmentafel in 6 decimalen, dan kunt U zich voorstellen hoe gelukkig ik toen was met de beschikbaarstelling van een eenvoudige rekenmachine, de Hannover-A; thans zijn de bureaus uitgerust met de Brunsviga's. De theodolieten van Breithaupt, De Koningh met optische micrometer, coïncidentietheodolieten van Wild (T-2), de Doppel- kreis DKM 2 van Kern, de instrumenten voor optische afstand meting met voorzetprisma en dieperinkbaak, de zelfreducerende afstandmeters van Zeiss en anderen, geven nieuwe mogelijkheden om op minder tijdrovende wijze een optimaal resultaat te boeken. Het aansluiten aan het onvolprezen werk van de Rijksdriehoeks meting, de verdichting van het net van vaste punten, de nieuwe H.T.W., alle mogelijkheid biedend voor het maken van kaarten op elke gewenste schaal. Het op ruime schaal herinrichten van de bureaus met modern meubilair, waarbij weliswaar iets van de oude sfeer van het echte landmeterskantoor verloren is gegaan, doch zijn residerende, namelijck d'een tot Leeuvvaerden in Vriesland, ende d'ander tot Leyden in Hollant: Hier van is te weten dat ons sulcx t'samen te doen ghemoveert heeft onse onderlinghe vriendtschap ende daghelijcksche con versatie, die wy in voorgaenden tijdt t'samen ghehadt hebben, in dewelcke wy desen Boeck meest al ghecomponeert ende beschreven hebben. Soo hebben wy nochtans ten laetsten byeen komende, gheresolveert ende besloten, (tot nut ende bevorderinghe van alle Landmeters, ende die de loflycke konst van Geometria beminnen, voornemelijck onsen lieven Neder- duytschen, die tot deser tijdt toe door scherpsinnighe boecken der Gheleerden meest in yutheemse spraecken gheschreven zijnde zijn afglieschrickt) desen Boeck van de Pracktycke des Landmetens te doen drucken, begrepen zijnde in drie deelen. Alwaer in 't eerste verklaert wordt de namen der maten, sommighe linien ende Geometrische figuren, voorts de specien in roeden, voeten en duymen, ende mede van de thiende deelinghe der roedeVerklaerende wyder met wat gereetschap een lantmeter behoort versien te wesen, ende hoemen 't selve op 't landt sal gebruycken, als te weten hoemen de formen der landen sal uytteyckenen, ende in drie ofte vier hoecken verdeelen ende onderscheyden, ende volgens de perpendiculare linien vinden (met het winckel-kruys) ende de selve ende alle rechte ende kromme linien met den keten ende roede meten. Verhalende oock waer een Lantmeter hem moet wachten, soo wel voor 't bedroch der personen daer men in de metinghe mede te doen heeft, als voor de bedrieghlyckheit des landts. Item hoe men een stuck landts sal in een drie-ofte vierhoeck besluytenEnde ten laetsten hoe men een Quadrant sal maecken, ende de grootheyt des lants hoecken daer mede af sien. Neemt dit alles ten besten, beminde Leser ende verwacht hier mede met ons 't gene Meester Ludolph van Ceulen, Meester Symon Stevin, ende Meester Samuel Crop, Ingenieur van syn Excellentie, van de Mathematische konsten (wil God) in 't licht sullen brenghen. Vaert wel.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 45