344 waar alles is gericht op een economischer uitvoering van de dienst in een omgeving, waarin men zich thuisvoelt, kortom al deze maatregelen en voorzieningen stemmen wel tot grote voldoening. Het vervaardigen van nieuwe bijbladen op gewapend papier, aan gelegd met een coördinatograaf geven een uiterste aan nauw keurigheid de reproduktie-afdeling te Amsterdam, met de modern ste outillage voor het reproduceren en samenstellen uit aansluitende oude kaarten tot een verantwoord geheel, geeft een beeld van de evolutie ook op dit gebied, waarbij te bedenken is, dat alle repro- duktiewerk vroeger op daglichtspiegels plaats vond. Heb ik hier het oog laten vallen op de hulpmiddelen ten gebruike bij de uitoefening van de dienst, het zou zeker een nalatigheid zijn, indien ook niet op deze plaats de aandacht werd gevestigd op de menselijke hulp van de kadasterlandmeter te velde. Geschiedde de buitendienst vroeger per rijtuig of vanuit daarvoor geschikte centra te voet met behulp van ter plaatse aangetrokken „ketting trekkers", al spoedig werd ingezien dat een goede uitvoering der metingen gebaat was bij de combinatie landmeter vaste meet- ploeg, welke zich voorlopig nog verplaatste per openbaar vervoer middel en rijwiel. Behalve misschien in de oorlogsjaren, toen het rijwiel met over elkaar gelegde, versleten banden tevens vervoer middel kon zijn voor de in de stad zo schaarse landbouwprodukten, zal geen landmeter het betreuren, dat steeds meer auto's ingescha keld worden, waardoor de dienst economischer kan worden uit gevoerd. De tijden, dat een landmeter per jaar 8000 km per „eigen" rijwiel aflegde, zoals ik omstreeks 1922 deed in Twente, zijn lang voorbij Ten slotte wil ik nog de aandacht vestigen op een nieuwe dienst, het Fotogrammetrisch bureau van het kadaster te s' Gravenhage, waar op geheel andere wijze, namelijk met behulp van de modernste instrumenten op dit gebied de kaarten worden samengesteld uit luchtfoto's. Dat deze dienst een grote toekomst tegemoet gaat bij hermeting van uitgestrekte projecten, lijdt geen twijfel. Mijnheer de Voorzitter, Hoewel ik mij ervan bewust ben in dit korte tijdsbestek niet volledig te zijn geweest, meen ik mijn overzicht thans te kunnen beëindigen. Ir. W. J. J. VAN LENT, Rede uitgesproken t.g.v. het 75-jarig jubileum van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde Het is voor het bestuur van de „Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde" een genoegen zo'n groot aantal belangstellenden te mogen begroeten. Het spijt ons ten zeerste dat Zijne Excellentie, Dr. Van den Voorzitter van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 46