Tot slot veroorlove U mij een speciaal woord van welkom te richten tot de dames-leden van onze vereniging en de dames van de leden. Uw aanwezigheid geeft de zo gewenste kleur aan deze bijeenkomst en vormt een onmisbare bijdrage voor deze feestelijke herdenking. Wij zijn samengekomen om heden de dag te gedenken, waarop 75 jaren geleden op initiatief van oud-landmeter en oud-Ingenieur- verificateur De Koningh, een aantal landmeters bijeenkwam, ten einde na te gaan hoe de activiteiten konden worden gebundeld. Op 20 oktober 1884 kwam men te Amsterdam tot de oprichting van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde. In deze naam manifesteert zich reeds het doel wat hen voor ogen stondhet werd geen „Vereniging van landmeters van het kadaster", want in deze naam zou het persoonlijk belang een te zwaar accent krijgen, het werd geen „broederschap", hoewel dit woord in de jaren tachtig de onderlinge band wel zeer goed zou typeren. De naam „Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde" werd gekozen om het brede doel dat de oprichters voor ogen stond, tot uitdrukking te brengen. Een ieder die belangstelling had voor de landmeetkunde en voor het kadaster in het bijzonder, kon toetreden als gewoon lid. De eerste jaren van het verenigingsleven tonen aan dat van een broederschap zeker geen sprake was. Een verslaggever van een dagblad betitelde één der vergaderingen als een „Poolse landdag", overigens blijkens reacties van het toenmalige bestuur geheel onjuist. Mogelijk waren courantenverslagen ook in die jaren in enkele ge vallen meer gericht op vergroting van het aantal lezers dan op een objectieve waarneming. De hartstocht waarmee werd gestreden, moge blijken uit een gedeelte van een jaarverslag van 1886: Met deze invasie van vreemden en onbevoegden werd bedoeld de mogelijkheid van het lidmaatschap van niet-landmeters van het kadaster. Ook in latere jaren, zelfs in een recente periode, vormde dit punt onderwerp van discussie. Maar persoonlijk verheug ik mij er in, dat de mogelijkheid tot toetreding als buitengewoon lid voor niet-landmeters van het kadaster is blijven bestaan, aangezien dit feit voorkomt dat onze vereniging afglijdt naar een zuivere vak vereniging. Met de oprichting van de vereniging ging de geboorte van het „Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde" gepaard. In de 346 De in die vergadering sterk vertegenwoordigde partij, die van de vereeni- gmg een dier zelfzuchtige „bonden" wilde maken, welke in de eerste plaats trachten het eigenbelang der leden te behartigen, deinsde er voor terug als bestuur op te treden. Was zij bevreesd, in de vereeniging bij slechts eene kleine minderheid steun te zullen vinden, dan heeft zij blijk gegeven van zelfkennis. Wij twijfelen niet aan hare goede trouw en eerlijke bedoelingen, doch wij deelen geenszins de o.i. zelfs ongerijmde vrees van sommigen voor eene invasie van vreemden en onbevoegden op kadastraal gebied.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 48