349 gevens aanwezig zijn. De landmeter weet, dat de gegevens waarop hij zijn werk baseert, steeds meer verouderen en dat eens de tijd kan komen, dat ook zijn vertrouwen in die gegevens geschokt wordt. Maar evenzeer kan de burger het vertrouwen opzeggen wanneer hij kennis neemt van de achterstand, en in dat geval zou er van een kadastrale ramp sprake zijn. Aan de vereniging behoort de taak om voor verbeteringen in deze te blijven strijden, niet uit een gevoel van eigenwaarde, maar juist ten dienst van de maatschappij en haar burgers. De strijd, die in de eerste jaren van het bestaan van de vereniging werd gevoerd over de vraag of in de doelstelling van de vereniging de behartiging van de persoonlijke belangen moest worden op genomen, werd in 1914 beslist. De kosten voor de verenigingskas, benodigd voor de goedkeuring van de statutenwijziging, werden gaarne gevoteerd als een wissel op de toekomst. Vanaf die datum is door de besturen grote aandacht besteed aan de verbetering van de materiële belangen van de leden. De bestuurs leden voelden zich hierbij niet alleen geruggesteund door de leden, maar tevens door hun gezin. Het is misschien ook wel om deze redenen dat K. en L. voor de echtgenoten een bekende klank is geworden en dat wij thans zo'n groot aantal dames onder het gehoor mogen zien. Ik wil U hedenmiddag niet het verloop schetsen van de verbete ring van de positie van de landmeter van het kadaster. Sedert 1945 is de salariëring van de landmeter overeenkomstig de ingenieurs- schaal. Acties tot verbetering van de positie van de hogere ambte naren behoren niet meer tot de taak van de afzonderlijke ver enigingen integendeel, een hechte organisatie is nodig om voor de gemeenschappelijke belangen te strijden. Het verheugt mij dan ook dat onze vereniging reeds tientallen jaren deel uitmaakt van de Centrale van Hogere Ambtenaren en dat zij het als haar taak ziet deze Centrale de grootst mogelijke steun te verlenen. De oud-leden De Korver en O. J. Jonas zijn in hun leven bestuursleden geweest van de Centrale en hebben op die wijze persoonlijk geijverd voor de belangen van alle hogere ambtenaren. Ook op landmeetkundig terrein is in 1936 de federatieve organi satie gekozen. Op dat ogenblik was K. en L. niet meer de enige ver eniging van geodeten en samenbundeling van krachten werd ge wenst. Aan de toen opgerichte Nederlandse Landmeetkundige Federatie werd later ook de uitgave van het „Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde" toevertrouwd. Het was voor onze vereniging geen gemakkelijke beslissing het toen ruim 60 jaar bestaande Tijdschrift uit handen te geven. Wij kunnen thans niet dankbaar genoeg zijn over dit besluit; immers dit Tijdschrift heeft zijn goede naam behouden en alle Nederlandse landmeters kunnen trots zijn op dit periodiek. In de afgelopen 75 jaren hebben vele leden zich ingezet voor de vereniging. Allen met name te noemen is niet mogelijk omdat ik

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 51