35i ruilverkaveling, een arbeid die door de overgang van de eenvoudige agrarische verkaveling naar de „streekverbeteringsruilverkaveling" omvangrijker en ingewikkelder wordt. De maatschappij stelt steeds hogere eisen. Wil het kadaster hier aan kunnen voldoen, dan is opportunistische aanpassing niet vol doende. De planning voor de eerstkomende 40 jaren is voor de ruil verkavelingen in het meerjarenplan" van de Centrale Cultuur technische Commissie vastgelegd. Daarnaast zal het gewenst zijn dat binnenkort ook een plan wordt opgesteld voor de zo nood zakelijke kadastrale hermeting. Meer dan de helft van de opper vlakte van Nederland is nog vastgelegd op kaarten, die in de eerste jaren van de 19e eeuw zijn opgemaakt. Men kan niet meer volstaan met dit te constateren. Het zal nodig zijn dat plannen tot ver betering worden voorbereid en dat dit wordt vastgelegd in een „meerjarenplan voor de hermeting". Op deze wijze wordt bereikt, dat de jaren van voorbereiding, waarover ik in het begin sprak, tot enige jaren worden beperkt en dat tot uitvoering volgens een beleid op lange termijn wordt overgegaan. Deze vergadering bood mij de gelegenheid een kort overzicht te geven van het verenigingsleven, maar tevens om wensen te uiten men zou deze bijeenkomst in de taal van de ruil verkavel aars de „wenszitting" kunnen noemen. Immers om tot een goede kavel toedeling te geraken, organiseert de landmeter-deskundige van een ruilverkaveling zittingen, waarop de belanghebbende eigenaren en grondbezitters hun wensen kunnen uitbrengen. Het is zijn taak de redelijkheid van de wensen te toetsen, en aan de rechthebbenden het vertrouwen bij te brengen, dat met hun individuele belangen wordt rekening gehouden. In een ruilverkavelingsoppervlakte van ongeveer 150 000 ha heeft hij zijn ervaringen opgedaan en het vertrouwen van de maatschappij in de ruilverkaveling is blijven bestaan. Wij menen door onze ervaringen in ruilverkavelingen te kunnen zeggen dat onze wensen redelijk zijn. Moge het diegenen die leidinggeven aan het dienstvak van Kadaster en Hypotheken, gegeven zijn een zodanig kavelplan op te maken, dat rekening is gehouden met deze wensen en dat dit plan, evenals bij een ruilverkaveling, een voor de maatschappij nuttig en doel matig resultaat moge opleveren. Litteratuuroverzicht Technische woorden, behandeld door de Centrale Taal commissie voor de Techniek. XXVIII 312 blz., formaat A 4. Uitgegeven door de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland, 's-Gravenhage 1958, postrekening 25301. Prijs ge bonden f 14.75.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 53