353 met het samenstellen van een werkelijk verantwoord ontwerpblad Geodesie, werden haar werkzaamheden door de C.T.T. abrupt afgebroken. Sindsdien wordt dit werk voortgezet door de sub commissie Geodetische Terminologie van de Rijkscommissie voor Geodesie. Aanschaffing van de volledige serie kost veel geld en komt niet in aanmerking voor de individuele ingenieur, voor wie meestal slechts één of meer speciale woordenlijsten en het normblad „Algemene woorden" van belang zijn. Dit is de reden, dat de C.T.T. besloot tot het afleggen van een tweede etappe in haar bestaan: de samenstelling van het ver zamel woordenboek, waaraan deze bespreking is gewijd en dat door zijn prijs binnen het bereik van elke ingenieur ligt. Het woordenboek Technische woorden is van andere aard dan de gebruikelijke woordenboeken. Het bevat, in één alfabetische volgorde gerangschikt, dus dooreengemengd, twee soorten woorden de verdacht gevonden woorden (cursief gezet) en de goedgekeurde (vet gedrukt). Achter elk verdacht woord staat het woord (vet) dat de C.T.T. daarvoor in de plaats wil stellen of, als de C.T.T. meent het verdachte woord toch te moeten handhaven, nogmaals dit woord, nu vet gedrukt. Aan het eind van de regel vindt men het nummer van de vakwoordenlijst, zodat men kan zien in welk vakgebied het woord wordt toegepast, of de vakwoordenlijst zelf kan raadplegen voor nadere bijzonderheden, zoals de taalkundige verantwoording. Men vindt dus bijv. acceleren'. optrekken 5010 coupécoupé 5003 onthoeking: ontschranking 5001 ontschranking 5001 De nrs. 5010, 5003 en 5001 zijn die van de normbladcn Ver voermiddelen over de weg, Spoor- en tramwegen, Fotogrammetrie. De vermelding van verdere bijzonderheden laat ik achterwege; men vindt ze vermeld in de inleiding van het boek. Ik ben van mening, dat dit woordenboek van zeer grote betekenis is voor ieder die op technisch gebied publicistische arbeid verricht, rapporten schrijft, lezingen houdt e.d. Zou men op het eigen gebied al voldoende op de hoogte zijn van de juiste terminologie, op nevengebieden is men dit vaak niet, terwijl men toch wel vele termen gebruikt die tot die gebieden behoren. Men zou in zijn onschuld misschien een natuurkundige term gebruiken die men 30 jaar geleden op de h.b.s. heeft geleerd; raadpleging van „Tech nische woorden" leert echter, dat deze term thans wordt ver oordeeld. Zelf heb ik zeer veel profijt gehad van dit woordenboek bij het vaststellen van de Nederlandse equivalenten van de duizenden Franse termen in de Vocabulaire Multilingue de la Fédération Internationale des Géomètres. Behalve geodetische termen zijn daarbij vele op nevengebieden, zoals spoorwegen, technische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 55