en het monumentale kasteel van Pieskowa Skala. Van dit kasteel, het ancien régime representerend, reden we alvorens naar Krakow terug te keren langs Nova Hütta. Hier is, karakteristiek voor het nieuwe régime, in ongeveer 10 jaar een ijzer- en staalfabriek uit de grond gestampt waar ca. 30000 arbeiders werken, die wonen in een geheel nieuwe stad van ca. 80000 mensen met brede straten en moderne flats, die eveneens in tien jaar uit het niet is verrezen. Andere excursies leidden ons naar de 1000-jarige zoutmijnen van Wieliszka met de ondergrondse in zout uitgehouwen kerken en met zijn ondergronds museum, waarin veel merkwaardigs is ondergebracht betreffende de vroeger toegepaste hulpmiddelen bij de exploitatie van de mijnen. De zondag werd besteed aan een excursie naar de Pieniny bergen. In een dorpje, waar de tijd ogenschijnlijk lang had stil gestaan, werd een nederig houten kerkje bezichtigd, waarin een druk bezochte kerkdienst werd gehouden. Ter gelegenheid van ons bezoek werd de kerkdienst onderbrokende kerkgangers stelden zich in hun fraaie kleurrijke klederdracht buiten het kerk gebouw op en zongen in al hun eenvoud met veel gevoel enkele liederen; op velen maakte dit alles een onvergetelijke indruk. Voorts werd die dag een tocht van enkele uren op primitieve vlotten van uitgeholde boomstammen gemaakt op de snelstromende Dunajec, die de grens vormt tussen Polen en Tsjecho-Slowakije. In Króscienko werd vervolgens gesoupeerd, waarna enkele volks dansgroepen nog een voortreffelijke uitvoering voor ons ten beste gaven. Behalve de zeer geanimeerde feestavond die de Poolse Vereniging van Landmeters ons bereidde op 4 september, was er op 5 september des avonds nog een officiële ontvangst door de gemeentelijke autoriteiten van Krakow en op 7 september het sluitingsbanquet met bal. Tijdens dit banquet droeg Prof. Roelofs het presidentschap van de F.I.G. officiéél over aan Dr. Schiffmann. Zeer vele deelnemers aan de bijeenkomst namen tenslotte nog deel aan de excursie per autobus naar Warschau. Onderweg werden verschillende bezienswaardigheden bezocht o.a. een merkwaardig privé-museum van zonnewijzers. In Warschau werd overnacht en de volgende dag werd 's morgens een bezoek gebracht aan Zelazowa Wola, waar het geboortehuis van Chopin werd bezocht. 's Middags werd ons een rondrit door Warschau aangeboden. De stad werd in de laatste oorlog bijna geheel verwoest, doch is thans grotendeels weer herbouwd. Opvallend is het kolossale Kultur- palast dat het stadsbeeld beheerst en dat door de Sovjet Unie na de oorlog aan Polen is aangeboden. Merkwaardig is voorts dat de Polen niet alles in nieuwe stijl hebben herbouwd. Sommige delen van de stad, zoals het schitterende oude marktplein, zijn geheel gereconstrueerd in de toestand van vóór de oorlog. Hieruit spreekt de zin voor de oude cultuur, voor traditie en voor nationale ver- 36o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 62