366 kan ook op andere manieren worden bereikt, o.a. met de in Engeland veel toegepaste elektronische methode en die waarbij van een fluorescerend masker wordt gebruik gemaakt. Ook Ir. F. L. Corten uit Delft is op dit onderwerp ingegaan. In hoofd zaak hield hij in Miinchen dezelfde voordracht als onlangs voor de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. Van de foto werd overgegaan op de camera. Tamelijk uitvoerig werden de verschillende onderdelen die aan een platencamera en aan een filmcamera aanwezig zijn besproken, terwijl ook de aan dacht werd gevestigd op de eisen waaraan deze onderdelen onder vaak extreme omstandigheden moeten voldoen. Hoewel deze uiteenzettingen door een fabrieksdeskundige van de firma Zeiss, nl. Dr.-Ing. H. K. Meier uit Oberkochen, werden gegeven, die niet alleen sprak over Zeiss-apparatuur, werd een strikt neutraal standpunt ingenomen. Hét element van reclame, dat zo gemakkelijk zou kunnen binnensluipen, werd geheel vermeden. Dit gold overigens steeds wanneer over instrumenten werd gesproken. Interessant is, dat dezelfde elementen die aan de eerste film camera, die door Oscar Messter in 1916 binnen de tijd van één maand werd gebouwd, voorkwamen, ook aan de thans gebouwde camera's worden aangetroffen, zij het dan, dat de meeste onder delen nu wat nauwkeuriger en feillozer werken dan voor veertig jaren. Een verschil met vroeger is, dat bij de moderne camera een commando-apparaat, ook wel overlappingsregelaar genoemd, be hoort. Deze hulpapparatuur kan, afhankelijk van door de praktijk te stellen eisen, op verschillende wijzen worden geconstrueerd, waarbij steeds moet worden bedacht, dat we hierbij niet met een navigatie-apparaat hebben te doen. De voorbereiding voor een opnemingsvlucht en de beslissingen die daarbij moeten worden genomen missen hun uitwerking niet op het resultaat van het hele werk, de langs fotogrammetrische weg vervaardigde kaart. De fotoschaal is in de eerste plaats af hankelijk van de in het kaartwerk gewenste nauwkeurigheid. Onderzoekingen van de beide internationale organisaties op het gebied van de fotogrammetrie hebben aangetoond, dat de stan daardafwijking die kan worden bereikt bij de uitwerking van een enkel model van de orde van 15 p. in de foto is voor wat betreft de x-y-positie van gesignaliseerde punten. De hoogtenauwkeurigheid voor zulke punten is ongeveer de helft van dat bedrag. Bij lucht- triangulatie zijn deze getallen ongeveer het drievoudige. Als nog rekening wordt gehouden met interpretatie-eisen voor zover het niet gesignaliseerde punten betreft, kan het verband tussen foto- schaalgetal en kaartschaalgetal worden vastgelegd door de betrek king s, 200 ysk. Aangaande het samenstellen van een vliegplan vestigde Dr.-Ing. Brucklacher er nog eens de aandacht op, dat het zeer voordelig is de vliegrichting aan de ligging van de kaartbladen aan te passen, om op die manier een gemakkelijke kaarteringssituatie te scheppen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 68