369 Tijdens de eerste opneming worden slechts de paspunten van signalen voorzien (kalkcirkels)Tijdens de tweede opneming worden alle grenspunten van wegen en waterlopen door metalen schijven zichtbaar gemaakt. De fotoschaal is ongeveer 1 10.000. De uitwerking geschiedt met een stereoplanigraaf. Er zijn drie van zulke instrumenten beschikbaar. De totale produktie daarvan bestaat jaarlijks uit de uitwerking van 19000 ha eerste opneming en eveneens 19000 ha tweede opneming. Uit de langs fotogramme- trische weg verkregen coördinaten worden de grootten van de percelen bepaald met behulp van de elektronische rekenmachine IBM-650. In die arbeidsfasen waarin nu de fotogrammetrie een rol speelt wordt een besparing van ongeveer 60% verkregen. De heer Eyschen, directeur van het Luxemburgse kadaster, - sprak over de ruilverkaveling in zijn land. De problemen die samenhangen met de kanalisatie van de Moezel werden in vogelvlucht behandeld door Reg. Baudirektor Freiherr von dem Bussche-Haddenhausen. Excursies naar een in aanbouw zijnde stuw nabij Trier en een eveneens in aanbouw zijnde stuwdam in Rosport (Luxemburg) waren een welkome toelichting op het besprokene. In het keurvorstelij k paleis was een cartografische tentoonstelling ingerichtzowel kadaster, ruilverkavelingsdienst, de spoorwegen als enkele steden hadden hun bijdrage geleverd. Naast een aantal zeer fraaie oude kaarten waren vele maquettes opgesteld. Veel aandacht trok een model van de Moezelstuw bij Detzem, terwijl ook door enkele maquettes een duidelijk inzicht werd verkregen in de moeilijkheden die optreden als ruilverkaveling wordt toegepast in wijnbergstreken. Zeer speciaal het projecteren en aanleggen van wegen vraagt veel extra zorgen. Uiteindelijk kan toch elke wijnboer met een tractor met aanhangwagen bij zijn perceel komen. De gang van zaken bij dergelijke ruilverkavelingen was nog te bestuderen tijdens een speciaal met dit doel gehouden excursie. Behalve de cartografische tentoonstelling was er ook een door een veertigtal firma's ingerichte tentoonstelling. Bijna alles wat in de landmeetkunde aan instrumenten, hulpmiddelen, enz. wordt gebruikt, was hier bijeengebracht. Meestal geven dergelijke tentoonstellingen niet zo veel nieuws te zien dat het vermelden waard is. Een uitzondering moet echter in de eerste plaats worden gemaakt voor een nieuwe ontwikkeling van de Askania-Werke. Deze firma demonstreerde nl. met het prototype van een theodoliet met elektrische coïncidentie-instelling. De coïncidentie bij de aflezing op diametrale randdelen wordt niet meer beoordeeld aan de randverdeling zelf, maar naar de stand 'van een wijzer op een naast de theodoliet te plaatsen elektrisch apparaat, dat uiteraard met de theodoliet in verbinding staat en een soortgelijke werking heeft als het elektrisch oog. Het heet dat de coïncidentie-instelling op deze wijze nauwkeuriger is tot stand

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 71