te brengen dan bij optische beoordeling van de randstrepen. Details over deze apparatuur konden nog niet worden medegedeeld. Een tweede nieuwigheid, op de tentoonstelling aanwezig, die vermelding verdient, was de elektronische coördinatograaf Z 60 van de firma Zuse. Eigenlijk is hier geen sprake van een elektronische coördinatograaf, maar van een elektronische besturing (Eng. Electronic positioning control system for coördinatographs)De Z 60, die bestaat uit een relais-eenheid, een elektronische eenheid en een eenheid die de stroomvoorziening voor de relais regelt, kan worden aangesloten aan elke coördinatograaf waarvan de teken- stift door schroefassen in de gewenste positie wordt gebracht. De kaarteernauwkeurigheid die kan worden bereikt hangt uitsluitend af van de nauwkeurigheid van de gebruikte coördinatograaf. De Z 60 zelf laat een instelling toe van 0,02 mm. In willekeurige volgorde kunnen ongeveer 20 punten per minuut worden geprikt. Dit is betrekkelijk weinig, maar daarbij dient niet te worden vergeten, dat het mechanische deel van de coördinatograaf bij elk punt als van ouds zijn rol vervult. De Z 60 moet van de te kaarteren punten de coördinaten op een ponsband toegevoerd krijgen. De in te stellen coördinaten worden door de machine van deze ponsband gelezen en vergeleken met de standen van de X- en Y-telwerken. Het resultaat van dit vergelijken bepaalt hoeveel en in welke richting de desbetreffende schroefassen nog moeten worden gedraaid, welke beweging daarna onmiddellijk wordt uitgevoerd. Een congres in de hoofdstad van het Moezeldal zou niet naar behoren zijn georganiseerd, als niet in voldoende mate gelegenheid was gegeven de Moezelwijn te proberen. Zij die dat wensten konden evenwel hun hart ophalen tijdens een tocht naar het schilderachtige Bernkastel, waar o.m. verschillende kelders werden bezocht. Een excursie naar Luxemburg besloot het goed geslaagde congres. Ik zou dit bericht willen besluiten met te vermelden, dat de tijdens het congres gehouden voordrachten in hun geheel zullen worden gepubliceerd in het „Zeitschrift für Vermessungswesen". Ir. H. L. van Gent Bibliografie 370 naar gegevens van de geodetische documentatiedienst van de Technische hogeschool te Dresden Vervolg van blz. 300) 519.242.1 Waarnemingsreeksen Gurstejn, A. A.: Nekotorye voprosy ocenki tocnosti rjador ravnotocnych izmerenii (Nauw keurigheidsbeoordeling bij reeksen van waarnemingen met gelijke nauw keurigheid). Trudi MiiGAiK, Moskou (1958) 33, blz. 99-1 n, 1 litt. Beschouwing van verschillende formules en hypothesen voor de beoorde ling van de nauwkeurigheid van waarnemingsreeksen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 72