305 zins aanvaardbare verklaring voor dit verschil was niet te bemach tigen. Uit het bovenstaande blijkt, dat de kwaliteit van de spiegel van het Francis-zoeklicht bij lange na niet is uitgebuit. De Bosch schijnwerper is daarentegen goed uitgebalanceerd. Een meer punt vormige lichtbron zal de slechte kwaliteit van de spiegel sterker voelbaar maken in de inhomogeniteit van de bundel. De geprojec teerde bundel van de Bosch-schijnwerper was goed gevuld, die van het Francis-zoeklicht vertoonde lichte en minder lichte banen als gevolg van de minder goede lichtbron. Meting van de filamenthoogte van verschillende in de Francis- schijnwerper gebruikte gloeilampen-Siemens type T serie nr. 41 gaven afwijkingen tot 2,5 mm te zien. Dit gaf richtingsverschillen van de bundel, zowel horizontaal als verticaal, van meer dan 40. Voor het opvoeren van het rendement van de Francis-spiegel kwam de gloeilamp niet meer in aanmerking. De behoefte aan een sterk geconcentreerde lichtbundel eist een klein filament. Dit is slechts voor lage spanning te verwezenlijken. Voor zover kon worden nagegaan werd bij deze lage spanning door de gebruikte Siemens-gloeilamp wel het hoogste vermogen opgenomen. De, toen juist het experimentele stadium gepasseerde, Philips- hogedruk kwikdamplamp C.S. 150 gaf, voor de Francis-spiegel geplaatst, de volgende uitkomsten. Dit resultaat leek uiterst belangrijk. De lichtsterkte was enorm toegenomen, de geringe horizontale spreiding (bij heliotropen 0,5°) geen bezwaar en de iets grotere verticale spreiding een prettige bij komstigheid, daar het richten van de schijnwerper in verticale zin bij minder helder weer door het onzichtbaar zijn van de horizon, onnauwkeuriger is dan het richten in azimutale zin. Automatisering van de ontsteking via een zgn. voorschakel apparaat en het toevoeren van een spanning van 220 V aan de lamp waren voorwaarden, die nog vervuld moesten worden. In middels is aan deze eisen voldaan en heeft het eerste proefexemplaar de afgelopen zomer feilloos gebrand. De eerste moeilijkheid is opgelost met behulp van een relais, de tweede met een scheidings transformator 1:1, waardoor het gevaar, verbonden aan het naar boven leiden van hoge spanning, is ondervangen. De richtnauw- keurigheid van de, aan de Francis-zoeklichten aangebrachte vizieren, die iets groter zijn uitgevoerd dan die van de theodoliet Wild T 3, bleek ook nu nog ruim voldoende. Deze conclusie is ontleend aan een onderzoek, waarbij een schijn werpervizier aan een T3 werd bevestigd. Bij herhaald richten op een ver verwijderd, Francis M/13/47 met C.S. 150 lichtsterkte I in kaars spreiding op I max 6,0 X IO6 0,6° hor., i,2° vert.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1959 | | pagina 7