52 meting. Gezien de verwachte kleine systematische foutenbronnen bij elektronische afstandmeting zal men ook bij het meten van polygonen over vrij homogeen terrein met korte zijdelengten (500 m tot enkele kilometers) steeds tot bevredigende resultaten komen door deze zijdelengten ongeveer gelijk en de veelhoek gestrekt te houden. De sluittermen kunnen bij de berekening gelijk verdeeld worden over het aantal zijden. Teneinde een inzicht te verkrijgen over de mogelijkheid met de tellurometer veelhoeksmeting langs wegen te doen, werden hiertoe enkele proeven gedaan langs de Rijkswegen 13 bij Delft en 4A bij Ypenburg. Zoals te verwachten was, bleek de verkeersintensiteit hierbij een belangrijke rol te spelen (reflecties tegen bewegende voorwerpen) en het ziet er naar uit, dat, afgezien van obstakels zoals heggen, boomsingels, lintbebouwing, viaducten en dergelijke, men eventueel 's nachts zal moeten meten om aanvaardbare re sultaten te krijgen. Men zij gewaarschuwd voor sterkstroomkabels in bermen van wegen, die door inductie een storing van betekenis kunnen geven op de kathodestraalbuis en dus ook op de aflezingen hieraan. F. Gebruik bij de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat Het is duidelijk, dat de elektronische afstandmeting in ons land, waar men bijna overal op betrekkelijk eenvoudige wijze m.b.v. het bestaande net van R.D.-punten nieuwe punten in coördinaten kan bepalen, niet zo'n grote betekenis heeft als in een land, waar slechts een schaarse meetkundige grondslag aanwezig is en men bijv. in korte tijd tot een aanzienlijke verdichting wil komen. Toch heeft ook bij de Meetkundige dienst de tellurometer al zijn nut be wezen bij (hoofd-)polygonering en paspuntsbepaling en, behalve directe winst aan tijd en nauwkeurigheid, vooral voordeel opgeleverd in omstandigheden, waarbij men bij toepassing van conventionele lengtemeting (meetband) nogal moeilijkheden zou hebben onder vonden van een daartoe minder geschikte terreinstoestand, bijv. bochtige dijkgedeelten; veelhoeksmeting in poldergebied met vele dwarssloten; rivieren en zeegaten. Uit het navolgende staatje kan een indruk worden verkregen van de nauwkeurigheid van een aantal bij de Meetkundige dienst verrichte veelhoeksmetingen met gebruik van de tellurometer. De meting A vond plaats over de Veeregatdam en over het sluitgat, de metingen B geschiedden langs een zeedijk en over water (Noord- en Zuid-Beveland), de metingen C in polderland ten z.w. van Rotterdam en de metingen D in duingebied tussen Den Haag en Hoek van Holland. De eindpunten van de veelhoeken waren steeds R.D.-punten of snelliuspunten, die volgens de verkenningseisen uit R.D.-punten waren bepaald.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 54