7 wordt onveranderd doorgegeven. De middenfrequentversterker M.F. versterkt het signaal uit de menger. Deze MF versterkt alleen een bepaalde frequentie (met een zekere spreiding). Het afstemmen van de ontvanger bestaat daaruit, dat de LO op zo'n frequentie gesteld wordt, dat zijn verschil met de te ontvangen draaggolf juist de frequentie is waarvoor de MF gemaakt is. In het algemeen zijn dus twee standen van de LO bruikbaar, nl. met een frequentie boven en een frequentie onder de ontvangfrequentie. Achter de MF wordt het signaal „gedemoduleerd", d.w.z. alleen de modulatie wordt doorgegeven. Dit demoduleren gebeurt met een „detector" voor amplitudemodulatie of met een discriminator bij frequentie modulatie. Het uitgangssignaal van de demodulator kan na ver sterking bv. naar de luidspreker geleid worden. Meestal wordt bovendien in de detector een gelijkspanning op gewekt die toeneemt met toenemende amplitude van de draaggolf in de MF. Deze gelijkspanning wordt teruggevoerd naar de buizen van de MF, waardoor de versterking zo geregeld wordt dat het uitgangssignaal min of meer constant blijft bij verandering van de sterkte van het inkomende signaal (dus bij sterker ontvangen signaal wordt de versterking van de MF verminderd). Deze schake ling noemt men „automatische volumeregeling" (Engels: „auto matic volume control" of A.V.C.). Het zal duidelijk zijn dat de AVC-gelijkspanning een maat is voor de ontvangen signaalsterkte. b. De tellurometer De hele werking van de tellurometer heeft tot resultaat, dat er op een kathodestraalscherm in het hoofdinstrument een cirkel gevormd wordt door een lichtend punt, dat met een bepaalde fre quentie (1000 X per seconde) rondloopt, terwijl een onderbreking gevormd wordt, doordat het lichtende punt 1000 x per seconde onderbroken wordt. Het lichtende punt wordt bestuurd door een samenwerking van signalen afkomstig van de zenders van hoofd en neveninstrument, terwijl de onderbreking gevormd wordt door impulsen (stootjes van radiogolven en wel 1000 per seconde), die in het neveninstrument gevormd worden. Deze ingewikkelde me thode heeft het grote voordeel, dat allerlei vertragingen, die in uitgang AVC menger L.O. M.F. Fig. 4. Een radio-ontvanger.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 9