73 significa en misschien die der cybernetica maar hier ben ik niet geheel zeker van en anderen die leren [12]. Uit mijn woorden zult U mijn bevreemding kunnen aanvoelen over het feit, dat aan deze hogeschool aan de aanstaande ingenieur eigenlijk slechts het handwerk geleerd wordt, het hanteren van een model, w.o. het wiskundige model. Aan de ingenieur wiens gehele werk gericht is op het realiseren van fysische dingen in de ons omringende fysische wereld, onthoudt men de mogelijkheid zich kritisch rekenschap te geven van de beperktheid dezer modellen. Zeker, er zijn colleges waarbij zij ermee in aanraking komen. Maar juist in de ondergrond van de ontwikkeling van zijn denkvermogen, de propaedeuse, ontbreekt eigenlijk in dit opzicht alles. Naar ik hoop wordt in de naaste toekomst hieraan tegemoet gekomen. Laten wij hopen, dat de stimulans hier zal komen van een vak man, iemand die werkt en leeft in de sfeer van de moderne, natuur wetenschappelijk georiënteerde, filosofie. Want met een schok realiseert men zich, dat de stroom van leven en ontwikkeling door gaat: Von Mises, Reichenbach, Mannoury, Van Dantzig en ook andere verdienstelijke Nederlandse geleerden zijn in de afgelopen jaren overleden, Frank, Bridgman en Russell zijn op hoge leeftijd gekomen. Een goede gids is voor ons als buitenstaanders nodig om de nieuwere ontwikkelingen te onderkennen en te volgen. Eerder noemde ik het bereiken van een eerste afgeronde fase, en wel omstreeks 1955. Deze bestond: ie uit een nieuwe opzet van de vereffeningstheorie, nu deel uitma kend van de algemenere schattingstheorie en gebaseerd op een aantal stellingen die voortvloeien uit de theorie van de „ma ximum likelihood-schattcrs" van de Engelse statisticus R. A. Fisher [13]. Hiermee werd de opzet van Tienstra verder ge objectiveerd, terwijl vele afgeleide stellingen in de grondtheorie verschoven werden. Een bijkomend voordeel was het vangen van een grote klasse zuivere lineaire schatters in de theorie, waarvan de kleinste kwadratenschatter een bijzonder geval is. Deze kleinste kwadratenschatter kan via één van de twee complementaire standaardvraagstukken het eerste en het tweede standaardvraagstuk van Tienstra verkregen worden. De rest van de theorie van Tienstra met afrondende aanvul lingen, die nodig zijn i.v.m. singulieriteit van variantie-matrices, is ondergebracht in de theorie van de drie typen zgn. j)r-groot heden, met een afzonderlijke beschouwing van de vereffening in fasen. De „ware waarde" keert terug, echter op een betere plaats, nl. als midwaarde en daarmede als parameter van het waarschijnlijkheidsmodel. Voorwaarde vergelijkingen zijn dan in principe betrekkingen tussen midwaarden, evenals alle andere functionele betrekkingen. Via de theorie der niet-negatieve kwadratische vormen is aansluiting van de toetsingstheorie der mathematische statistiek mogelijk. Betrouwbaarheidsgebieden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 11