78 Een enkel woord nog over de moderne rekenautomaten. Jaren geleden zag ik hier het betrekkelijke belang al van in; belang, omdat deze machines het ons mogelijk maken met gecompliceerdere modellen werkelijk te werken, betrekkelijk, omdat zij geen betere resultaten kunnen leveren dan het model waard is. Dankbaar maken we gebruik van de machines, de kunst is er geen misbruik van te maken. De opgedane ervaring stellen we gaarne ter beschikking van andere geodeten, maar principieel voor de idee van het te ver richten werk in het laboratorium zijn de rekenautomaten niet. Wel zal steeds de ontwikkeling op dit gebied onze bijzondere aan dacht houden. En hiermee zijn we op een geschikt punt gekomen om over te te stappen op het eigenlijke laboratorium voor geodetische reken techniek. 1 wee punten zijn van belangHet voorgaande demonstreerde U een mogelijke veelheid of verzameling van veelheden als samen vatting van een persoonlijk wetenschapsgebied, waarbij soms bewust, wellicht vaker onbewust, vele bouwstenen ontleend zijn aan andere onderzoekers. Optrekking van het gebouw zal niet door één persoon kunnen geschieden, is niet reeds het goed funderen een enorm probleem Het bouwen zal door een groep onderzoekers moeten geschieden, waarbij verdergaande kennis van details alleen verkregen kan worden door de reeds eerder genoemde toepassing van theorieën op grotere schaal en op ruimer gebied. Hier ligt een der taken van het laboratorium en één waarvan U hedenmiddag enkele resultaten zult vernemen. Voor het onderwijs is daarbij van belang, dat verdieping van inzicht in de geschetste problemen het samenstellen van een enigermate overzichtelijk college steeds moeilijker maakt. Voor het beter begrijpen van de hoofdgedachtengang kan essentieel zijn het op schematische en illustratieve wijze demonstreren van reeds ver kregen resultaten. Ook hier is een taak weggelegd voor mijn mede werkers. Het wezen van deze uitspraak is echter, dat overdracht van kennis niet onbeperkt mogelijk is. Vele details zullen de in dit stadium nog minder geschoolde toehoorder niets zeggen, het ge stelde slaat niet bij hem aan. Maar dit geldt niet alleen voor de student tijdens zijn opleidingsjaren, scholing houdt immers niet op met het verwerven van een diploma. Het in de praktijk gedwongen in aanraking komen met problemen verscherpt het opmerkings vermogen. Hoe merkwaardig het misschien ook klinkt, onder deze praktijk moet verstaan worden zowel het praktijkwerk te velde en te burele als het meer theoretisch gerichte werk in het labora torium. Overdracht van kennis is pas goed mogelijk, nadat men door het zelf ploeteren in een problematiek tot klaarheid is ge komen wat de moeilijkheden zijn. Pas na een dergelijke constatering

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 16