8o Instituut voor Toegepaste Wiskunde aan deze hogeschool en de Afdeling Bewerking Waarnemingsuitkomsten van T.N.O., waar door niet alleen wiskundige bijstand mogelijk wordt, maar vooral het contact met de moderne rekenautomaten verzekerd is. Welk gebied het laboratorium bestrijkt Ik zou het niet precies kunnen definiëren. Alles in de geodesie houdt verband met waar nemen en dus met de waarnemingsrekening, het rekenen met waarnemingen in zijn theorie en zijn techniek. Maar iedere geodeet zal de geodesie zien op zijn eigen wijze als een verzameling van veelheden, ieder weer op eigen wijze verdeeld in eenheden. Noch de verzameling, noch de indeling in veelheden, noch de bouwstenen de eenheden zullen voor elke geodeet dezelfde zijn. Desgevraagd zullen wij helpen als dit ons mogelijk is, evenzo zullen wij hulp vragen als dit ons nodig lijkt. Zo blijft veel vaagheid, gelukkig voor ons als individuen. Zelfs kunt U zich afvragen wat in dit lange verhaal Dichtung of Wahrheit is. Zelf voel ik het aan als Wahrheit, de toekomst zal leren wat echter Dichtung moest blijven. Geen nood, wij werken en er is een over vloed van problemen om aan te vatten. En welke onderzoeker wenst meer? Beknopte litteratuuropgave [1] Staatscommissie in zake het Kadaster, ingesteld bij het Koninklijk besluit van 12 augustus 1957, nr- 35- Zie voor de installatie door de Minister van Financiën op 14 oktober 1957: Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (K. en L.) 1957, blz. 367. [2] J. M. Tienstra Theory of the adjustment of normally distributed observations Argus Amsterdam, 1956. [3] H. Reichenbach The philosophy of space and time (Engelse ver taling van: Philosophie der Raum-Zeit-Lehre, 1927) Dover New York, 1957. [4] E. Czuber Theorie der Beobachtungsfehler Teubner Leipzig, 1891. W. Jordan, C. Reinherz, O. Eggert Handbuch der Ver- messungskunde, Erster Band, achte Auflage Metzlersche Verlags- buchhandlung Stuttgart, 1935. E. T. Whittaker, G. Robinson The calculus of observations, second edition Blackie London, 1932. [5] R. von Mises Wahrscheinlichkeit, Statistik und Wahrheit, dritte Auflage Springer Wien, 1951. E. Kamke Einführung in die Wahrscheinlichkeitstheorie Hirzel Leipzig, 1932. H. Reichenbach Wahrscheinlichkeitslehre -f Sijthoff Leiden, 1935- [6] Ch. M. Schols Landmeten en waterpassen, 9e druk K.M.A. Breda, 1912, 1919. [7] J. M. Tienstra e.a. Handleiding voor de technische werkzaamheden van het kadaster Algemene Landsdrukkerij Den Haag, 1938. [8] Een greep: G. Förstner - Zusammenschluss von zwei selbstandigen Triangu- lierungen mit einzelnen identischen Punkten Zeitschrift für Ver- messungswesen (Z.f.V.) 1931, blz. 639 en 667. Gustav Förstner Ausgleichung und Genauigkeit von Polygon- zügen im weitmaschigen Dreiecksnetz Wittwer Stuttgart, 1933.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 18