84 Ir. B. G. K. KRIJGER, Nauwkeurigheid van driehoeksnetten en snelliuspunten Als twee mensen hetzelfde zeggen, dan is dat nog niet hetzelfde. Als twee mensen over nauwkeurigheid spreken, dan bestaat toch de mogelijkheid, dat zij niet hetzelfde bedoelen. Het begrip nauw keurigheid kan immers op meer dan één wijze gedefinieerd en ge hanteerd worden. Een veel voorkomend gebruik van het begrip nauwkeurigheid is wel dat, waarbij men zich in het geheel niet om de definitie bekommert. Zo zegt men bijv. wel dat het kaarttekenen kan geschieden met een nauwkeurigheid van 0,1 mm. Daarbij laat men dan volkomen in het midden of men een maximale afwijking, een standaardafwijking, of wat voor afwijking dan ook, bedoelt. Het valt niet te ontkennen dat deze wijze van spreken in vele gevallen voldoende scherp is. Vaak gaat het er immers slechts om de orde van grootte van de afwijking globaal aan te geven. Men zal mij echter moeten toegeven, dat wij ons onderwerp niet op deze, toch altijd min of meer vage, wijze te lijf kunnen gaan. Wij zullen dan ook de nauwkeurigheid van een grootheid uitdrukken in een bepaalde maat, nl. de standaardafwijking (s.a.). Wij geven geen strenge definitie maar volstaan met op te merken dat de standaard afwijking bij de normaal verdeelde grootheid x gelijk is aan de afstand van het buigpunt van de kromme tot haar midwaarde x (zie fig. 1). Intussen moet men voorzichtig zijn met het hanteren van het begrip s.a. Het maakt immers principieel een groot verschil of men van een waarnemingsgrootheid de s.a. zelf, of een schatting van de s.a. kent. Vooral indien de schatting uit slechts een klein aantal overtallige waarnemingen wordt berekend, mag men haar zeker niet zonder meer aan de s.a. zelf gelijk stellen. Op deze kwestie wetenschappelijk ambtenaar ie klas aan de Technische Hogeschool te Delft: Voordracht ter gelegenheid van de hogeschooldag op 8 januari i960. X Fig. 1

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 22