LANDMEETKUNDE Prof. ir. W. BAARDA, Eenheden en Veelheden Gezien de wellicht te zwaarwichtige titel waaronder deze voor dracht aangekondigd werd, of misschien de al te pretentieuze inleiding erboven afgedrukt, verwacht U wellicht een uiteenzetting met een sterk administratieve en materialistische inslag. Niets ligt minder in mijn voornemen. Immers het laboratorium voor geo detische rekentechniek is meer een idee dan een zaak. En hoe verder een zakelijke zijde zich ook mag ontwikkelen, de idee moet hoofd zaak blijven. Liever spreek ik verder onder de titel „eenheden en veelheden", waarbij het woord eenheid een zekere verwantschap inhoudt met het in wetenschap en techniek gebruikelijke woord. Woorden, steeds maar woorden: eenheid, veelheid, idee, zaak En toch ligt hier het goede begin, al is het een begin dat pas de onderzoeker duidelijk wordt, als hij het moe is slechts afleidingen te produceren waarvan hem de interpretatie van de eindresultaten moeilijk of onmogelijk voorkomt. Het lijkt wel eens op de Babylonische spraakverwarring in de staatscommissie met de lange naam, verder aangeduid met Staats commissie in zake het Kadaster [1], waar de technicus, in zijn pogingen zich te verplaatsen in de wereld van het juridisch jargon, het begrip „fictie" tegengeworpen krijgt waar hij nooit of te nimmer begrip van zou kunnen krijgen. Helaas doet de technicus niet anders dan met ficties werken, ficties die hij liever „eenheden" zou willen noemen. Maar of de technische ficties overeenkomen met de juridische ficties is een probleem, dat wel niet in deze staatscom missie opgelost zal worden. We kunnen nu nog de verwarring vergroten door de vraag te stellen of de idee van het laboratorium voor geodetische reken techniek een fictie is. Er zijn dan al drie begrippen „fictie" ver enigd in één woord, een technisch en een juridisch begrip en een begrip uit de spreektaal van alledag. Verre van hierdoor ontmoedigd te zijn, stel ik voor nog even door te gaan met het spel van woorden. hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft: Voordracht ter gelegenheid van de hogeschooldag op 8 januari 1960 De in het programma van de hogeschooldagen i960 vermelde titel van deze voordracht: „Doelstelling, taak en werkwijze van het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek, gezien tegen de achtergrond van een zich vernieuwende geodesie". Voor de inleiding zie men het programma, of ook het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, jg. 1959, blz. 363.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 3