6 7 In dit stadium van kennis of belangstelling is het begrip vogel geëvalueerd tot een verzameling van eenheden, de soorten. Als veelheden treden op: de vogel, de tweevoeter, de viervoeter, etc. Dit is dan eigenlijk een onderscheiding tussen eenheden van hogere orde, om aan te geven de begrenzing van het gebied waarnaar de belangstelling uitgaat. Gaat de kennis of de belangstelling dieper, dan voltrekt dit proces van het opsplitsen in eenheden zich verder. Zo kan de belangstelling uitgaan naar verschillen tussen individuen van één vogelsoort, waarbij dan ook vaak de belangstelling slechts één soort betreft! Deze soort wordt dan een veelheid, de individuen de eenheden. Men kan ook stellen, dat bij verdergaande kennis de ene veelheid zich oplost in een verzameling van veelheden, zodat men ook veel heden van hogere en lagere orde kan beschouwen. Maar wat merkwaardig is: niet voor iedere vogelvriend zal dit op splitsingsproces hetzelfde zijn. Men kan zelfs twisten over wat onder het begrip vogel verstaan moet worden, d.w.z. welke overgangs vormen nog meegerekend moeten worden. Eveneens bestaat geen eenstemmigheid over de indeling in soorten en eventuele onder soorten. Belangrijker is nog, dat verdergaande kennis leidt tot andere groeperingen, andere veelheden, waarbij soms weer veel heden tot eenheden bijeengenomen worden. Men denke aan de studie van vogels van verschillende soorten die óf zelfde zang uitingen of zelfde nestgewoonten of wijzen van voedselzoeken vertonen. Betrekt men hierbij aspecten van het landschap die van belang zijn voor het onderzoek, dan kan men tot eensdeels uitgebreidere, anderdeels kleinere verzamelingen van veelheden of eenheden komen, bijvoorbeeld de groep der zangvogels verenigd met be bossingsaspecten van hun verspreidingsgebied of met insecten die hen tot voedsel dienen. Uitgangspunt blijft dan wel de vogel, maar een bepaalde soort of groep van soorten en gekoppeld aan deel- elementen uit heel andere typen verzamelingen. Zo kan hetzelfde onderzoekmateriaal tot verschillend gericht onderzoek voeren en leiden tot het beoefenen van verschillende vakgebieden. Maar essentieel is, dat indeling in veelheden en van veelheden in eenheden voornamelijk bepaald wordt door inzicht en instelling van de individuele onderzoeker. Hierdoor wordt ook duidelijker, waarom steeds scheidsmuren van vakken geslecht worden, die echter in andere vorm steeds weer zullen herrijzen. Vooral het begrip eenheid zie ik als sterk gebonden aan de persoon van de onderzoeker, waardoor dus gemakkelijk reeds over de basis van een onderzoek verschil van mening kan bestaan. Er is meer, dat met behulp van ons vogelvoorbeeld verduidelijkt kan worden. In de leertijd van elke vogelvriend is er altijd een periode, dat primair de zeldzame of exotische vogels zijn belang stelling hebben. Welk een desillusie voor hem als de vaktijdschriften studies van leven en nestgewoonten van „gewone" vogels als huis-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 5