I59 dat de handponskaart in dit opzicht superieur is aan de machine ponskaart (zie de reeds geciteerde woorden uit publ. 3, blz. 291). De collator („Kartenmischer") voegt twee stellen kaarten die naar één gezichtspunt, bijv. het perceelnummer, zijn gerangschikt, tot één stel tezamen. Dit zou natuurlijk ook met de sorteermachine kunnen gebeuren. De collator doet het vlugger. Men heeft deze machine nodig om nieuwe kaarten in een reeds aanwezige collectie opgenomen te krijgen. Men denke bijv. aan nieuwe kaarten van percelen waarin veranderingen zijn opgetreden, of nieuwe perceel- kaarten na een ruilverkaveling e.d. De belangrijkste machine is de administratiemachine („Tabellier- maschine"). De IBM noemt het werk van deze machine „lijsten". „Lijsten is het regel voor regel afdrukken van de gegevens van iedere kaart op een lijst of formulier. Deze bewerking wordt ge bruikt om overzichten samen te stellen. Gedurende de afdrukbe- werking kunnen bijv. hoeveelheden en bedragen opgeteld, of afge trokken, horizontaal geteld, of afgetrokken worden en kunnen verschillende totalen worden afgedrukt" (IBM-administratie, blz. 20). Het is duidelijk dat deze machine voor ons van belang is bij het maken van overzichten in de ruilverkavelingsadministratie, of het eventueel aanleggen van artikel- en totaalkaarten, als de perceel- kaarten als ponskaarten zouden zijn uitgevoerd. De capaciteit is volgens Höllrigl 4000 a 5000 per uur. Verder zijn nog nodig de reproduceermachine („Kartendoppler") en de vertolker („Loch- schriftübersetzer"). De reproduceermachine maakt, voorzien van een stel reeds geponste kaarten, een tweede of derde stel, waarin alle, of een deel der, gegevens uit het eerste stel opnieuw zijn ge ponst. Ook is het mogelijk met één moederkaart een willekeurig aantal identieke kaarten te maken. Deze bewerkingen kunnen gecombineerd worden met het ponsen zelf, al of niet met mark- sensing. De kaarten die uit de reproduceermachine komen, be vatten wel ponsingen, maar geen gegevens in letters en cijfers. De „vertolker" drukt de geponste gegevens leesbaar op de kaarten af. De tekst kan zo verdeeld worden dat ze precies tussen de rijen valt, en dus niet door ponsingen wordt onderbroken. Maximaal kunnen 18 regels tekst worden afgedrukt. Per uur kunnen 6000 kaarten elk van één regel tekst worden voorzien. De ponskaartenadministratie bij het Oostenrijks Kadaster (litte ratuurlijst nrs. 5 en 6). In Oostenrijk en in Duitsland bestaan naast elkaar een kadas trale en een grondboekadministratie, die blijkbaar onafhankelijk van elkaar worden bijgehouden. Wel bestaan er over en weer ver wijzingen. Dat bleek reeds bij de bespreking van Draheims bro chure over „Randlochkarten". Schrijver vermeldde in zijn op somming der kadastrale registers ook een „Grundbuchverzeichnis", schakel tussen kadaster en grondboek, dat hij echter verder buiten beschouwing liet. In Oostenrijk heet dat register „Liegenschafts-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1960 | | pagina 33